Su-35’e Orta Doğu’dan ilk müşteri

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu merkezli Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-35 (NATO Rapor Kodu: Flanker-E) Çok Amaçlı Avcı Uçağı, Orta Doğu bölgesinden ilk siparişi aldı.

Mena Defense tarafından paylaşılan bilgiye göre Mısır hükümeti, ABD’nin Hasımları ile Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme (CAATSA) Yasası’na maruz kalma riskine rağmen, Rusya Federasyonu’na 26 adet Sukhoi Su-35 Çok Amaçlı Avcı Uçağı siparişi verdi.

STM Banner

Bu kapsamda Mısır Hava Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek “06411” seri numaralı ilk Su-35 uçağının, Rusya’nın Komsomolsk-na-Amure şehrinde bulunan Sukhoi fabrikasındaki montaj faaliyetleri başladı. Uçak, 2020 yılı sonuna kadar Mısır Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek ilk parti Su-35 uçaklarının bir parçası olacak. Mısır ile Rusya Federasyonu arasında 26 adet Sukhoi Su-35 tedarikini içeren anlaşmanın, 2 milyar ABD Doları’ndan fazla tutara sahip olduğu tahmin ediliyor.

Söz dönemlerde yurtdışından yaptığı hazır alımlar ile adından sıkça söz ettiren Mısır Silahlı Kuvvetleri, 2020 yılı içerisinde Almanya’dan Type 209/1400 sınıfı üçüncü denizaltısını teslim almıştı. Yine yurtdışı kaynaklı olarak envanterini modernize eden Mısır Hava Kuvvetleri; Rafale ve MiG-29M2 savaş uçakları ile M-346 Jet Tekamül Uçağı tedariki için müzakerelerde bulundu.

Önerilen İçerik:

Rusya’nın göklerdeki savaşçısı: Sukhoi Su-35 Çok Amaçlı Avcı Uçağı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu