Mısır’ın MiG-29 uçakları Sudan’da imha edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Sudan’daki darbe girişiminde, Mısır’a ait MiG-29 savaş uçakları imha edildi. Mısır MiG-29 personeli ise halen rehin altında.

Sudan’da Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) tarafından 15 Nisan 2023 tarihinde, askeri kalkışma başlatılmıştı. Sudan Ordusu ile çatışmaya giren RSF, Hartum Uluslararası Havalimanı ile Maravi Askeri Hava Üssü’nün kontrolünü ele geçirmişti.

STM Banner

Maravi Askeri Hava Üssü’nde bulunan Mısır MiG-29’ları ve pilotları da yine darbeci Hızlı Destek Kuvvetleri tarafından rehin alındı. 17 Nisan tarihli uydu fotoğraflarında, Maravi Hava Üssü’ndeki Mısır’a ait MiG-29’lardan en az 2 adedinin imha edildiği görüldü. Öte yandan yine üste bulunan Sudan Hava Kuvvetleri’ne ait FTC-2000 Hafif Taarruz Uçakları da RSF birlikleri tarafından imha edildi.

RSF birlikleri tarafından rehin alınan Mısırlı MiG-29 personeli ile hangar içerisinde muhafaza edilen MiG-29 uçaklarının akıbeti ise henüz belirsizliğini koruyor.

MiG-29

Hartum Uluslararası Havalimanı’nda bulunan bazı uçaklar da yine RSF birlikleri tarafından imha edildi. İmha edilen hava araçları arasında; Airbus A330, İl-78 ve Boeing 737 uçakları bulunuyor.

Mısır Hava Kuvvetleri envanterinde, 3 ayrı filoda toplamda 46 adet MiG-29M/M2 Fulcrum savaş uçağı bulunuyor. Sudan’daki MiG-29 savaş uçağı sayısının ise en az 5 olduğu tahmin ediliyor.

SUDAN ORDUSU: BU BİR DARBE GİRİŞİMİ

Sudan ordusu sözcüsü Nebil Abdullah, Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana yaşanan olayların siyasi anlaşmazlıktan ziyade yönetimin ele geçirilmek istendiği bir “darbe girişimi” olduğunu bildirdi.

Abdullah, devlet televizyonuna verdiği demeçte, “Bu bela, Hızlı Destek Kuvvetlerinin (HDK) başkentte ve eyaletlerde güçlerini seferber etmesi ve liderliğinin ülkenin içinde ve dışındaki şüpheli hareketleriyle başladı. Cumartesi günü saat 9’da isyancı milisler, Başkentin Erkevit semtindeki Spor Kenti kompleksi çevresinde güçlerimizi taciz etti. Aynı anda kuzeydeki Meravi havalimanındaki güçlerimize saldırdı.” değerlendirmesini yaptı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu