İran olaylı Su-35 uçaklarını teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

İran, Rusya’dan ilk parti Su-35S savaş uçaklarını teslim aldı. İlk parti teslimatın, 3 adet Su-35S savaş uçağını kapsadığı iddia ediliyor.

Mısır, Mısır Hava Kuvvetleri (EAF)’nin ihtiyaçları kapsamında geçtiğimiz yıllarda Rusya Federasyonu’na 24 adet Sukhoi Su-35S savaş uçağı siparişi vermişti. Ancak üretilen Su-35S’ler, Mısır tarafından teknik sebepler gerekçe gösterilerek teslim alınmadı.

STM Banner

Mısır’ın teslim almadığı Su-35’lerin alıcısı ise İran oldu. Mısır için üretilen Su-35S’lere talip olan İran, Rusya Federasyonu ile resmi prosedürleri geçtiğimiz haftalarda tamamladı. 3 adetlik ilk parti Su-35 savaş uçakları, kısa süre önce İran’a teslim edildi. Uçaklar, Mehrabad Uluslararası Havalimanı’ndan kalkış yaptığı sırada görüntülendi.

İran’ın henüz kaç adet Su-35S teslim alacağı bilinmezken, Mısır’ın 24 adetlik Su-35S siparişi kapsamında şu ana kadar 15 adet uçağın üretiminin tamamlandığı biliniyor. Yeni uçakların satın alınmasının, uygulanan yaptırımlar nedeniyle eskiyen ekipman ve yedek parça sıkıntısı çeken İran Hava Kuvvetleri’ni ciddi şekilde güçlendireceğine dikkat çekiliyor.

Mısır Hava Kuvvetlerine ait Su-35 Savaş Uçakları

İki ülkenin; 2 adet S-400 hava savunma sistemi bataryasını ve 24 adet Su-35 savaş uçağının alımıyla, İran envanterindeki Rus yapımı savaş uçaklarının bakım ve modernizasyonunu içeren 10 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladıkları da iddialar arasında.

Öte yandan İran’ın, Su-35’lerin ödemesini Rusya’ya farklı tipteki silah ve mühimmatı sevk ederek yapacağı iddia ediliyor. Şubat ayında Ukrayna’ya savaş açan Rusya, İran’dan birçok silah ve mühimmat tedarik etmişti. Rusya’nın Ukrayna’dan tedarik ettiği silahlar arasında, Shahed-136 Kamikaze İHA’ları öne çıkıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu