Mısır’ın Teslim Almadığı Su-35’lerin Akıbeti Belli Oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya’nın Mısır Hava Kuvvetleri için ürettiği ancak Mısır’ın teslim almayı reddettiği Su-35 savaş uçaklarının akıbeti belli oldu.

Batılı istihbarat yetkililerine atıfta bulunan Cumartesi günü yayınlanan bir habere göre, Rusya yakın gelecekte İran’a Sukhoi Su-35 savaş uçakları sağlamaya hazırlanıyor. Channel 12’nin haberine göre anlaşma, Mısır için üretilen 24 adete kadar jeti kapsayabilir.

STM Banner

Mısır, söz konusu uçakları ABD’nin baskıları sebebiyle teslim almamaya karar vermişti. Bu durum, Moskova’yı yeni bir potansiyel alıcı aramaya itti. Haber, İran medyasının Eylül ayında Tahran’ın böyle bir satın almayı değerlendirdiğini söylemesinin ardından geldi.

Haberde, halihazırda İranlı pilotların jetleri eğitim için zaten kullandığı bilgisine yer verildi. Washington, özellikle Rus birliklerinin Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana, İran ile Rusya arasında askeri teçhizatı içeren kapsamlı bir ilişki tanımladı. İran bu dönemde, Rusya’ya Shahed-136 tipi dolanan mühimmatları sevk etmiş ve bu mühimmatlar, Ukrayna şehirlerini hedef almıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu