Yunan Basınında İSTİF Sınıfı Firkateyn Tedirginliği

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan medyası gündemine bu sefer de İ Sınıfı Fırkateynleri (İSTİF) alarak Ege Adalarına gemisavar füzeleri eklenmesi gerektiğini belirtti.

Yunan basınında Türkiye’nin savunma sanayii alanında attığı adımlar gündem olmaya devam ediyor. Yunanistan’da yayın yapan Pentapostagma gazetesi yeni yazısında İ Sınıfı Fırkateynler için geçtiğimiz günlerde yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde (SSİK) ek 3 gemilik üretim kararı verilmesini haberleştirdi. Yunan medyası, Ege ve Akdeniz’de Yunan Deniz Kuvvetleri’nin Türk Deniz Kuvvetleri’nden daha güçlü olduğunu iddia etti.

STM Banner

İşte Yunan haber platformu Pentapostagma’nın İSTİF ve Türk Deniz Kuvvetleri değerlendirmesi;

“Önümüzdeki on yıl içinde Türkiye, İ Sınıfı firkateynler gibi yerli savaş gemileri inşa ederek Ege ve Akdeniz’deki deniz yeteneklerini geliştirmeyi planlıyor. ‘Mavi Vatan’ doktrinine sadık olan Türkiye, Yunanistan’ın Ege ve Akdeniz’deki deniz üstünlüğüne ve Ege adalarındaki egemenliğimize meydan okuma çabasıyla yeni savaş gemileri inşa ediyor.

20 Aralık 2022’de, Türkiye savunma sanayii için kilit kararlar alan bir komite olan Türk hükümetinin Savunma Sanayii İcra  Komitesi, Türk donanması için üç adet İ Sınıfı Firkateyn inşasını onayladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, toplantıda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve güvenlik birimleri tarafından kullanılan yerli sistemlerin yaygınlaştırılmasına ilişkin konular ele alındı ve 25 farklı proje hakkında kararlar alındı.

Sınıfın önde gelen gemisi TCG İstanbul, Ocak 2021’de denize indirildi ve ilk yerli firkateynin 2023’te Türk Donanması için hizmete girmesi planlanıyor. Komisyon ayrıca ATMACA Gemisavar füzesi ve AKYA ağır torpidosunun seri üretimini onayladı ve insansız platformlara eklenecek yeni yetenekleri görüştü.

ATMACA-Füzesi
ATMACA

Yukarıda anlattıklarımızdan, önümüzdeki on yıl içinde Türkiye’nin İ Sınıfı Firkateyn gibi yerli savaş gemilerinin inşasıyla Ege ve Akdeniz’deki deniz yeteneklerini önemli ölçüde yükseltme niyetinde olduğu anlaşılıyor.

Sonuç olarak, Türklerin silahlanma programlarının büyük ölçüde Yunanistan pahasına deniz hakimiyetini ve Ege’deki statüyü değiştirmeyi amaçladığıdır çünkü Türkiye’nin arzusu adalarımızı işgal etmektir. Bunun Türkiye’nin stratejik hedefi olduğu ve bunun olmasını engellemeye yönelik eylemlerimizin sürekli ve sistematik olması gerektiği tüm Yunan halkı tarafından anlaşılmalıdır. Yunanistan, Fransız firkateynleri almaktan vazgeçmemelidir.

Adalarımıza uygun şekilde kurulması gereken birçok modern gemisavar füze sistemini derhal edinmemiz gerekmektedir. Böylece Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz ile birlikte Ege’de aşılmaz bir Yunan savunması oluşturmuş oluruz. Ayrıca adalarımıza ilave uçaksavar sistemleri, alt birim seviyesine kadar insansız hava aracı sistemleri, kamikaze insansız hava araçları ve ek mühimmatlar ile güçlendirilmelidir.”

İSTİF Sınıfı Firkateyn Teknik Özellikler

Tam Boy:113.20m
Genişlik:14.4m
Su Çekimi:4.05m
Deplasman:3000 ton (Tam yük)
Sürat:29kts+
Menzil:5700 deniz mili (14knots)
Personel Sayısı:123
Tahrik ve Güç Sistemleri
Tahrik:2x 5.766bg MTU Dizel Makine

1x LM2500 Gaz Türbini

2x Kontrol Edilebilir Piçli Pervane (CPP)

Güç:4x 560kw Jeneratör
Silah Sistemleri
Top Sistemi:76mm Baş Topu
Satıhtan-Satıha Füzeler:2×8 ATMACA
Hava Savunma Füzeleri:16’lı MİDLAS Dikte Atım Sistemi ile HİSAR-RF Füzeleri
Hava Savunma Top Sistemi:Phalanx Mk-15 Blok 1B [Baseline 2]
Torpido Sistemi:2x 324mm MK-32 üçlü lançer ile MK-46M5, ORKA Torpido
Makinalı Tüfek:2x 25mm STOP
Helikopter:1x S-70B SeaHawk Denizaltı Savunma Harbi Helikopteri
Savaş Sistemleri
Savaş Yönetim Sistemi (SYS):ADVENT
Radar Sistemleri:●   3 Boyutlu Arama Radarı
●   Atış/Aydınlatma Radarı
●   LPI Seyir Radarı
Görüntüleme Sistemi:ASELFLIR-300T
Tehdit Algılama ve Aldatma Sistemleri:●   Lazer İkaz Alıcı Sistemi
●   Elektronik Harp/Destek Suiti
●   HIZIR Torpido Aldatma Sistemi
●   Kızılötesi İz Yönetim Sistemi
Sonar Sistemi:DENİZALTI SAVUNMA HARBİ SONARI
İletişim Sistemleri●   Uydu Haberleşmesi (SATCOM)
●   Link 11/16
●   Yerel Alan Ağı
●   Dahili Muhabere Sistemi
●   Sualtı Telefonu

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk Donanması’na 3 İSTİF Sınıfı Firkateyn Daha


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Pentapostagma

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu