MİUS’un Motorları İçin Ukrayna İle Yeni Anlaşma

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma ve Ukrayna’nın en önde gelen motor firmalarından Ivchenko-Progress arasında Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) projesi için bir sözleşme imzalandı.

Ivchenko-Progress, Baykar Savunma ile imzaladığı anlaşma kapsamında MİUS için AI-322F Turbofan Motoru tedarik edecek. Ukraynalı şirket ile aynı zamanda yine MİUS için AI-25TLT Turbofan Motoru Entegrasyon sözleşmesi de imzalandı.

STM Banner

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, konuşmasında, tarihi bir tören gerçekleştirildiğini söyledi. Bayraktar, iki şirket arasında uzun yıllara dayanan güzel bir iş birliği bulunduğunu ifade etti.

Motor Sich/AI-322F Turbofan Motoru
Motor Sich/AI-322F Turbofan Motoru

Ukrayna ve Türkiye’nin iki stratejik ortak olduğunu ve birbirini tamamladığını belirten Bayraktar, “Stratejik Akıncı İnsansız Hava Aracımıza Ivchenko Progress’in AI-450 motoru güç veriyordu. Akıncı’yı seri olarak üretiyoruz. Sırada insansız savaş uçağı var. Sözleşme ile insansız savaş uçağımıza da Ivchenko Progress ve Motor Sich’in birlikte ürettiği AI-322F motorunu takacağız. Bu imzanın iki ülke arasındaki stratejik iş birliğini daha da ileri götürmesini, iki ülkeye daha da güç kazandırmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

AKINCI İçin Alternatif Motor

Baykar ve Motor Sich arasında da Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı için MS500 Turboprop Motor Teknik Şartname Anlaşması imzalandı.

Haluk Bayraktar, MS500 motoruyla Akıncı için alternatif oluşturduklarını ve motorun araca entegre edileceğini söyledi. MS500’ün AI-450 gibi teknolojik ileri seviye bir motor olduğunu ifade eden Bayraktar, iki firma arasındaki yakın iş birliğiyle gelecek yıl bu motorun da Akıncı’yı uçuracağını bildirdi.

Motor Sich JSC Pazarlama ve Satış Müdürü Pavlo Kasai de yapılan her anlaşmayla iki ülkenin iş birlikleri yanında güvenlik ve güçlerinin de arttığını söyledi. Kasai, “Her şeyin zamanında olacağını ve motorların zamanında teslim edileceğini ve iyi çalışacaklarını garanti ederim.” dedi.

MİUS’un Motoru

Baykar Savunma’nın AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’ndan sonraki projesi olan Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin, 2023 yılından önce ilk uçuşunu gerçekleştirmesi hedefleniyor.

Ukraynalı kaynaklara göre Ukrayna, 2021 yılından 2030 yılına kadar AKINCI TİHA için AI-450 Turboprop Motoru ve MİUS için AI-25TLT Turbofan Motoru tedarik edecek. 10 yıllık süreçte Ukrayna’nın Baykar’a toplam değeri 600 milyon $’ı aşan 500’den fazla motor ihraç etmesi bekleniyor.

AI-25TL, AI-25TLK Turbofan Motor
AI-25TL, AI-25TLK Turbofan Motor

Türkiye ve Ukrayna, Ağustos 2019’da Türkiye merkezli Black Sea Shield adında yeni bir firma kurmuştu. Şirketin hisselerinin %51’e Baykar’a, %49’u ise Ukrayna’nın SSB’si olan Ukrspetsexport’a ait. Black Sea Shield’ın Ukrayna tasarımı motorları Türkiye’de ortak olarak üretmesi bekleniyor. Motorların fikri mülkiyet haklarının da Türkiye’de olacağı iddia edilmişti.

Ivchenko-Progress’e göre AI-25TL Turbofan Motoru eğitim uçakları, hafif taarruz uçaklarında ve kalkış ağırlığı 4.700 kilograma kadar olan uçaklarda kullanılabiliyor. AI-25TL entegreli uçaklar arasında Aero L-39 Albatros eğitim uçağı ve Hongdu JL-8 hafif taarruz uçağı yer alıyor. AI-25TL, 1973 yılından beri seri olarak üretiliyor.

Ivchenko-Progress’in AI-25TL motoru üzerinden Türkiye’ye özel olarak AI-25TLT adlı bir motor geliştirmesi bekleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Selçuk Bayraktar’dan MİUS açıklaması


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu