Tayvan Savunma Bakanlığından Çin Tehdidi Raporu

Roketsan-ATMACA-Banner

Tayvan, adanın Çin tarafından abluka altına alınması ihtimali konusunda dünyayı uyarmaya devam ediyor. Tayvan Savunma Bakanlığı yeni bir rapor yayınladı.

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından her iki yılda bir yayımlanan rapora göre Çin Silahlı Kuvvetleri, Tayvan’ın kilit limanlarını ve havaalanını abluka altına alabilir. Raporda Çin’in “devasa komşusuna karşı çok ciddi bir askeri tehdit oluşturduğu” da kaydediliyor.

STM Banner

Çin, Tayvan’ı kontrolü altına almak için güç kullanım hakkından asla vazgeçmiyor. Adanın çevresinde ve Tayvan’ın hava savunma tanımlama bölgesine (ADIZ) defalarca savaş uçakları uçurmak da dahil olmak üzere askeri faaliyetlerini hızlandırdı.

Tayvan Savunma Bakanlığı Raporu

Savunma Bakanlığının raporuna göre Çin, özellikle son yıllarda “gri bölge” harbini arttırdı. Çin’e ait savaş uçaklarının geçtiğimiz Eylül ayından bu yılın Ağustos ayının sonuna kadar toplamda 554 ihlal gerçekleştirdiği kaydedildi.

Askeri analistlere göre Çin’in taktiği, Tayvan’ı bitkinlik yoluyla boyun eğdirmeyi amaçlıyor.

Tayvan Savunma Bakanlığı raporunda aynı zamanda, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA)’nun Tayvan’a karşı olası operasyonlarda üstünlük elde etmek ve tehdit oluşturan yabancı güçleri bölgeden uzak tutmak ve uygun yetenekler elde etmek için kuvvetlerinin modernizasyonunu 2035 yılına kadar tamamlamayı hedeflediği not edildi.

“Çin ordusu şu an için kritik limanlarımıza, havalimanlarımıza ve giden uçuş yollarımıza karşı yerel ortak abluka uygulayabilir; hava ve deniz hatlarımızı kesebilir ve askeri malzeme ve lojistik kaynaklarımızın akışını etkileyebilir.”

ADIZ İhlalleri

Tayvan, Ekim ayında sadece 4 gün içerisinde 148 adet Çin Hava Kuvvetleri uçağının Tayvan’a ait ADIZ sahasını güney ve güneybatı yönünden ihlal ettiğini bildirmişti.

Çin’in Tayvan’ın hava savunma tanımlama bölgesindeki askeri tatbikatlarındaki artış, Taipei’nin “dikkatle planlanmış bir taciz stratejisi” olarak gördüğü şeyin bir parçası.

“Çin’in korkutucu davranışı sadece savaş gücümüzü tüketmekle ve inancımızı ve moralimizi sarsmakla kalmıyor, aynı zamanda Tayvan Boğazı’ndaki statükoyu değiştirmeye veya meydan okumaya ve en nihayetinde ‘Tayvan’ı savaşmadan ele geçirme’ hedefine ulaşmaya çalışıyor.”

Çin'in Tayvan'daki ADIZ İhlalleri
Çin’in Tayvan’daki ADIZ İhlalleri

Tayvan Savunma Bakanlığına göre Çin’in “yabancı müdahaleleri reddederken Tayvan’ı hızla ele geçirme” stratejisini önlemek için yapması gereken şey herhangi bir saldırıyı “Çin için mümkün olduğunca acı verici ve zor hale getirmek için asimetrik savaş çabalarını derinleştirmek.”

Bu asimetrik çabalar arasında Çin’deki hedeflere uzun menzilli füzelerle hassas saldırılar, kıyılara mayın tarlalarının yerleştirilmesi ve yedek askerlerin eğitimin artırılması gibi maddeler yer alıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD Başkanı Biden’dan Tayvan’ı Çin’e Karşı Koruma Taahhüdü


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu