MİUS’a Ukrayna motoru

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma tarafından geliştirilen MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi)’a, Ukrayna merkezli MotorSich şirketi tarafından üretilen AI-25 motorunun güç vereceği iddia ediliyor.

Baykar Savunma’nın AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’ndan sonraki projesi olan Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin, 2023 yılından önce ilk uçuşunu gerçekleştirmesi hedefleniyor. Ukrayna basınına göre MİUS, Ukrayna merkezli MotorSich şirketi tarafından üretilen AI-25 Turbofan Motoru ile donatılacak.

STM Banner

MİUS platformuna güç vereceği açıklanan motorların ise Black Sea Shield (%51 Baykar Savunma, %49 Ukrspetskport) şirketi aracılığıyla Türkiye’de üretileceği iddia ediliyor. Yine MotorSich şirketi tarafından üretilen Al-450C tipi Turboprop Motoru, halihazırda AKINCI İHA platformuna güç vermekte.

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, “Dünya’da beşinci nesil savaş uçakları geliştiriliyor, onlar insanlı savaş uçakları ve beşinci nesilden sonra ise insansız savaş uçaklarının göreve başlayacağı söyleniyor. Bizim de aslında konsept çalışmaları çok önceden başlamıştı ama AKINCI’yı yaptıktan sonra bir taraftan da geleceğin muharebe uçakları olacak insansız savaş uçağımızı çalışmaya başladık ve ilk prototipinin uçuşunu, 2023’ten önce yapmayı hedefliyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

Ukrayna-Savunma-Sanayii

Ayrıca; Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy liderliğindeki üst düzey heyet, 16 Ekim 2020 tarihinde Türkiye’ye resmi ziyaret düzenlemiş ve temaslar kapsamında Türkiye ile Ukrayna arasında bir dizi anlaşma imzalanmıştı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Ukrayna Savunma Bakanı Andrii Taran arasında savunma sanayii projelerine yönelik iyi niyet beyanı imzalanmış, söz konusu niyet beyanı kapsamında Ukrayna ile Türkiye’nin; savaş gemileri, insansız hava araçları ve her türlü türbin motorun inşası konusunda iş birliği yapmasına olanak sağlanmıştı.

Ekim ayı içerisinde SavunmaSanayiST.com’a açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkanı DEMİR, “Biz – Ukrayna ile –  de motor konusunda uzun zamandan beri konuşuyorduk, ilerleme sağlamak biraz yavaş oldu ama bu son ziyaretten sonra da umarız ki daha hızlı ilerleriz. Birkaç motor tipinde Türkiye’de üretim konusu gündemde, motor tasarımı ile ilgili iş birliği yapmak gündemde, deniz projeleri gündemde, korvet ve fırkateyn inşası ile tasarımıyla ilgili projelerimiz, hızlı hücumbotlarla ilgili konuşmalarımız var.” ifadelerinde bulunmuştu.

Önerilen İçerik:

Söyleşi: Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu