MKEK’in 76mm Deniz Topu maketi ilk kez görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Makina Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından geliştirilen 76/62mm Deniz Topu Projesi’nin maketi, ilk kez görüntülendi.

Uluslararası ANADOLU KARTALI 2021 Eğitimi kapsamında Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda düzenlenen savunma sergisi etkinliğine katılan MKEK, Ağustos ayında karadan atışlı testlerine başlayacağı 76/62mm’lik Deniz Topu’nun ölçekli maketini sergiledi.

STM Banner

Firma yetkililerinin SavunmaSanayiST.com’a özel olarak yaptığı açıklamalarda; çok yakında kara testleri başlayacak olan yerli 76/62mm deniz topunun, mühimmatlarının da MKEK tarafından geliştirileceği belirtildi

MKEK Genel Müdürü Yasin AKDERE, geçtiğimiz hafta SAHA İstanbul ve Çorum Sanayi ve Ticaret Odası tarafından düzenlenen “Çorum Savunma Sanayii Buluşması” adlı panelde MKE’nin 76/62mm deniz topu geliştirdiğini teyit etmişti.

Konuyla ilgili olarak Yasin AKDERE tarafından yapılan açıklamada, üretilen 76/62mm deniz topu prototipin entegrasyonuna Ağustos ayı içerisinde başlanılacağı ve atışlı testlerin icra edileceği belirtilmişti. 76/62mm deniz topunun halihazırda 8.2 milyon avro birim maliyet ile yabancı bir ülkeden tedarik edildiğini belirten AKDERE, son dönemde AB ambargosu sebebiyle tedarik sıkıntılarının çekildiğini vurguladı.

MKE 76/62mm Deniz Topu
MKE 76/62mm Deniz Topu

AKDERE, “12 ayda Ar-Ge bitti. Şu anda montaj aşamasındayız. Atışlarımızı yapacağız. 4.7 milyon $’a proje bitecek.” dedi.

MKEK Genel Müdürü AKDERE, yine müttefik ülke firmasının (İtalyan Leonardo) MKEK’nin 76/62mm Deniz Topu projesine başlamasından 4-5 ay sonra Türkiye’deki lobi faaliyetlerini artırdığını, ürünün fiyatını 5.1 milyon avro’ya düşürdüğünü ve hatta eğitim paketi ve mühimmatlarını da yanında vermeyi teklif ettiğini vurguladı.

76/62mm Deniz Topu Özellikleri ise şöyle:

• Menzil: 16km
• Namlu çapı: 76mm, boyu 4.700 mm
• Su soğutma sistemli namlu
• Atım hızı: Max. 80 atım/dk
• Mühimmatsız ağırlık: 7.500 kg
• Mühimmatlı ağırlık: 8.500 kg
• Kapasite: 70 mühimmat, döner cephanelik

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’ın ürünleri Bangladeş yolcusu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu