Roketsan’ın ürünleri Bangladeş yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Bangladeş ile savunma sanayii alanında devletten devlete (G2G) anlaşma imzalandı. Anlaşma kapsamında Roketsan ürünleri, Bangladeş’e ihraç ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Türk savunma sanayiimiz kabiliyetlerini dünyanın dört bir yanına ulaştırmaya devam ediyor. Bangladeş ile imzaladığımız Devletten Devlete (G2G) İşbirliği Mutabakat Muhtıraları kapsamında Roketsan’ın çeşitli ürünlerinin ihracat anlaşması gerçekleştirildi.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Roketsan’ın Bangladeş’e ihracat edeceği potansiyel ürünler arasında; TEBER Lazer Güdüm Kiti, çeşitli tanksavar füze sistemleri ve deniz platformları tarafından kullanabilecek bir takım sistemlerin olduğu değerlendiriliyor.

Bangladeş’e TRG-300 İhracatı

Bangladeş-TRG-300

Hatırlanacağı üzere; Roketsan, kısa süre önce Bangladeş’e yönelik olarak TRG-300 Satıhtan Satha Füze Sistemi ihracatı gerçekleştirmişti. Haziran ayı içerisinde Bangladeş Ordusu tarafından kabul edilen TRG-300 bataryalarının teslimatlarına, yıl içerisinde devam edilecek.

TRG-300 Füzesi, Roketsan tarafından TR-300 KASIRGA Topçu Roketi’nden elde edilen tecrübeler ile geliştirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak ve Suriye’ye yönelik icra edilen sınır ötesi harekatlarda aktif olarak kullanılan TRG-300 Füzesi, askeri literatürde ‘Combat Proven’ olarak tabir edilen muharebe sahasında kanıtlanmış olması özelliğiyle güvenilir bir sistem olarak öne çıkmaktadır.

Azami 120 kilometre menzili bulunan TRG-300 Füzesi, düşük dairesel sapma (CEP) değeri ile kara hedefleri üzerinde güçlü etki oluşturma kabiliyetine sahiptir. Ayrıca Füze, elektronik harp faaliyetlerine karşı da dirençli yapıya getirilmiştir.

Daha önce Azerbaycan Ordusu tarafından da tercih edilen TRG-300 Füzesi, ihracat performansı ile dikkat çekiyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Arnavutluk’tan Türk İHA’ları için ek bütçe

Arnavutluk’tan Türk İHA’ları için ek bütçe


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu