MMU prototiplerinde kullanılacak motorlar tedarik edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, sektör dergileri ile yapılan canlı yayın esnasında, Milli Muharip Uçak’ın prototiplerinde kullanılacak motorlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Milli Muharip Uçak’ın motoru için bir yerli motor geliştirme projesine zaten başlanmışken, diğer taraftan da ilk prototipler için biz F110 motoru kullanılsın dedik. Tasarımları, hem F110’a uygun hem de yerli motora uygun iki kavram olarak düşünüyoruz. F110 motorunun tedarikinde şu anda bir sorun yok ve F110 motoru çok iyi bildiğimiz bir motor. Hem TEI (TUSAŞ Motor Sanayii)’de çok önemli ölçüde üretilen bir motor hem de yıllardır kullandığımız, bakımı ve onarımını her şeyini yaptığımız bir motor. Bundan başlamak daha emniyetli geldi bize.

STM Banner

Ama milli motor geliştirme süreci devam ederken, motor ile ilgili bazı temas ve iş birlikleri de devam ediyor. Burada ülke adı vermeyeyim ama bu alanda da olumlu gelişmelerimiz var. Tabi bunun belirli bir süre alacağını bildiğimiz için şu anda 5-6 adet motorun (prototiplerde kullanılacak F110 motorları) tedariki yapılmış durumda.” ifadelerine yer verildi.

F110

General Electric F110

General Electric tarafından geliştirilen F110 Turbofan Motor Sistemleri, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan F-16 Fighting Falcon savaş uçakları tarafından da kullanılmaktadır. Türk Hava Kuvvetleri için tedarik edilen F110 motorlarının tamamına yakınının montaj ve test işlemleri, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından gerçekleştirilmiştir.

F110 Turbofan Motor ailesinin üyelerinden F-110-GE-100, 28.000lb itki gücüne; F110-GE-129, 28.378lb itki gücüne; F-110-GE-132 ise 32.000lb itki gücüne sahiptir. Motorlar, F-16 ve F-15 platformları tarafından kullanılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu