HİSAR-A seri üretim süreci başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, sektör dergileriyle yapılan ortak canlı yayın esnasında, Milli Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A ve Milli Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-O ile ilgili açıklamalarda bulundu.

HİSAR-O’nun belirli ile bileşenleriyle sahada olduğunu vurgulayan Başkan DEMİR, “HİSAR-A’dan daha çok HİSAR-O’ya yönelik bir ihtiyaç olması hasebiyle HİSAR-A’nın paketindeki bazı unsurları HİSAR-O’ya taşıyıp, HİSAR-A’nın sayısını kısıtlı tutmak gibi bir politika değişikliğine gidiyoruz. HİSAR-A’yı hemen teslim etmek mümkün, seri üretim safhası başladı ama HİSAR-O’ya dönüşüm süreci olduğu için de orada HİSAR-O’ya doğru bir zincir çıkacak. Ama pratik olarak seri üretim başladı mı derseniz, evet başladı lafını kullanabiliriz.” açıklamalarında bulundu

STM Banner

HİSAR-A ve HİSAR-O Hava Savunma Sistemleri

Türkiye’nin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacının giderilmesi amacıyla, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-O) tasarım ve geliştirme dönemi sözleşmesi 20 Haziran 2011’de ilgili kurumlar arasında imzalanmıştır.

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O); sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin imhasını gerçekleştirebilmektedir.

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15+ km menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

HİSAR Hava Savunma Sistemi
HİSAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi

HİSAR-O, sabit birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması kapsamında sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 25+ km menzile kadar etkisiz hale getirilmesini sağlıyor. HİSAR-O’nun, 2021 yılından itibaren envantere alınması planlanıyor.

HİSAR-O, dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına sahip olup, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu