MMU’da hedef dost ve müttefik ülkeler

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, TUSAŞ ana yükleniciliğinde yürütülen Milli Muharip Uçak (MMU) Programı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. DEMİR tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Proje beklendiği hız ve takviminde gidiyor. Proje kolay bir proje değil, tabi biz kolay işler yapalım zor işler yapmayalım demiyoruz ama Türkiye’nin uzun bir süre hemen hemen hiç uçak yapmadığını düşünürseniz, 5’inci nesil bir uçağın yapılması oldukça iddialı bir proje. Ama bu iddialı proje tabi ki bizi korkutmuyor; cesaretimiz var, azmimiz ve kararlılığımız var. Çok sayıda mühendisimiz bu ortamda eğitilmiş olacak ve tecrübe kazanmış olacaklar.

STM Banner

Şunu özellikle belirtmek istiyorum; ben, uçak mühendisiyim. Ben ve benden sonra mezun olan birçok arkadaşımızın, uçak mühendisi olarak doğrudan bir şirkette çalışma imkanları çok azdı. Kimimiz akademisyen olduk, kimimiz ise makine mühendisliği gibi çok çeşitli alanlarda çalıştık. Ama şu anda mezun olan bütün uçak mühendislerimizi havada kapıyoruz ve onlara tecrübe kazandırmak istiyoruz.

Prof. Dr. İsmail DEMİR
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR

Keşke yıllardır mezun olan uçak mühendislerimize de tecrübe kazanacakları ortamları sağlayabilseydik de şimdi çok tecrübeli insanlarımız bu işte çalışıyor olsalardı. Ama yine sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da kabiliyetleri toplamak ve bu konuda kararlı bir şekilde gitmek konusunda gayet iyiyiz.

Bu proje bazında başka dost ve müttefik ülkelerin de projeye ortak olması konusunda açık olduğumuzu söyledik ve bu konuda bazı talepler ile çalışmalar var. İnşallah bu proje, bir süre sonra birbirine yakın dost ve müttefik olan ülkelerin de ortak projesi haline gelip; hem insan kaynağı, kabiliyet, tecrübe paylaşmak ve iş birliği hem de ileride uçakların pazarı ve üretim hacmi olma konusunda önemli avantaj sağlayacaktır.”

TUSAŞ ile TRMotor arasında MMU anlaşması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu