Modernize Edilecek İkinci Türk KC-135’i ABD’de

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait KC-135 Stratotanker uçaklarının modernizasyon faaliyetleri, ABD’de devam ediyor. Bu kapsamda ikinci KC-135 de ABD’ye intikal etti.

Modernize edilecek 7 Türk KC-135 uçağından ilki, Oklahoma City’deki modernizasyon faaliyetlerinin ardından kısa süre önce yurda dönmüştü. Uçağın modernizasyon faaliyetleri, Field Aerospace tarafından gerçekleştirilmişti. Kalan 6 uçağın modernizasyon faaliyetlerinin, 2023 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

STM Banner

“Blok 45” olarak adlandırılan modernizasyon; yeni LCD ekranlar, radyo altimetre, bilgisayar modülü güncellemeleri, otopilot ve dijital uçuş direktörü ile uçağın uçuş güvertesinin içini tamamen yeniden şekillendirdi ve sürekli bakım gerektiren analog paraçaları içerecek şekilde yaklaşık 63 parça değiştirildi.

Türk KC-135’inin modernizasyon çabalarına öncülük eden birimde yabancı askeri satış programı yöneticisi olarak görev yapan James Conley, “Türkiye, Dünya’nın stratejik açıdan çok önemli bir bölgesinde kilit bir müttefiktir. Blok 45, pilotların uçağı çalıştırmasını ve arızaları daha hızlı fark etmesini çok daha kolay hale getiriyor. Ayrıca uzun vadede uçağın idamesine de yardımcı oluyor.

KC-135R

Wilson, “Eski modası geçmiş göstergeleri ve sistemleri çıkarmak ve bunları [Blok 45 ile] güncel hale getirmek, bize yılda binlerce [bakım] saati kazandırdı. Blok 45’ten önce analog otopilotumuz, 500 uçuş saatinde bir arızalanıyordu. Şimdi, arızalar arasında ortalama 49.000 uçuş saati alıyoruz.” dedi.

Modernizasyonun tamamlanmasıyla ABD ve Türkiye gibi ülkeler, KC-135 uçaklarını 15 yıl kadar daha kullanabilecekler.

ÖNERİLEN İÇERİK: Modernize Edilen İlk KC-135R Tanker Uçağı Teslim Alındı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu