Modernize Edilen Havanlar TSK’ya Teslim Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan proje kapsamında modernize edilen ilk havanların teslimatları Kara Kuvvetleri Komutanlığına yapıldı. Modernize edilen 60 mm, 81 mm ve 120 mm havanlar daha kısa sürede, daha yüksek hassasiyetle ve gerektiğinde daha az personel ile atış imkânına sahip oldu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yeni teslimatları şu ifadelerle duyurdu: “Yeni tevcih sistemi, akıllı atış kontrol sistemi, lazer mesafe ölçerlerle donatarak modernize ettiğimiz 60, 81, 120 mm havanların ilk teslimatlarını TSK’ya gerçekleştirdik. Böylece havanlarımız daha kısa sürede daha yüksek atış hassasiyetine sahip oldu. Hayırlı olsun.”

STM Banner

SSB tarafından başlatılan ve ASELSAN tarafından yürütülen Havanların Modernizasyonu Projesi kapsamında 60 mm komando havanı akıllı atış kontrol sistemi ve sistemin alt bileşeni olan ALRF-S50 lazer mesafe ölçerin kalifikasyon ve kabul testleri, 81 mm’lik UT-1 çatal ayağının iyileştirilmesi ile yeni tevcih sisteminin ve sistemin alt bileşeni olan ALRF L-100 lazer mesafe ölçerin kalifikasyon ve kabul testleri ve 120 mm havanlar için yeni tevcih sistemi ve sistemin alt bileşeni olan ALRF-L100 lazer mesafe ölçerin kalifikasyon ve kabul testleri başarı ile tamamlandı.

Atışlara Sürat Kazandırılacak

Proje kapsamında İlk Muayene, Yüksek – Düşük Sıcaklık Çalışma, Dayanım, Sızdırmazlık, Titreşim, Düşme gibi birçok farklı kalifikasyon testi ile Doğruluk-Dağılım, EMI/EMC, Mesafe ve Açı Ölçümleri, Yüksek – Düşük Sıcaklık Depolama gibi birçok farklı içerikte kabul test faaliyeti başarılı bir biçimde tamamlandı

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan Füzelerini Kullanacak Trisula İlk Kez Görüntülendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu