Roketsan Füzelerini Kullanacak Trisula İlk Kez Görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan ile CZECHOSLOVAK GROUP iş birliğiyle Endonezya için geliştirilen TriSula Orta/Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi’nin görüntüsü ilk kez paylaşıldı.

2-5 Kasım 2022 tarihleri arasında Endonezya’nın başkenti Cakarta’da gerçekleştirilen Indo Defence 2022 Fuarı’nda Roketsan, Trisula sistemi için sözleşme imzalamıştı. Roketsan üretimi hava savunma füzelerinin kullanılacağı Trisula Sistemi’nin görüntüsü ilk kez paylaşıldı.

STM Banner

CZECHOSLOVAK GROUP tarafından paylaşılan görüntüde, Trisula Sistemi’nin 6 füze taşıma kapasitesi bulunan bir füze fırlatma aracına sahip olduğu görüldü. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; proje kapsamında füze fırlatma aracı ve diğer bileşenlerden CZECHOSLOVAK GROUP, füzelerin geliştirilmesinden ve seri üretiminden ise Roketsan sorumlu bulunuyor.

KHAN

Öte yandan Roketsan, hava savunma füzelerine ilaveten KHAN Balistik Füze Sistemi’ni de Endonezya Ordusu’nun kullanıma sunacak.

Geliştirilecek olan hava savunma füzeleri, mevcut HİSAR-O, HİSAR-RF ve SİPER Blok I füzelerinden farklı yapıda olacaklar. Füzeler, Roketsan tarafından tamamen Endonezya Ordusu’nun ihtiyaçlarına binaen geliştirilecekler. 

CZECHOSLOVAK GROUP, hem Tirsula Hava Savunma Sistemi hem de KHAN Balistik Füze Sistemi ihracatının toplam bedelinin 500 milyon Avro olduğunu açıkladı. Bu bedelin önemli bir kısmı, Roketsan’ın kasasına girecek.

KHAN Balistik Füze Sistemi

Roketsan üretimi BORA Taktik Balistik Füze Sistemi’nin ihracat versiyonu olan KHAN, 280 kilometre menzile sahiptir

BORA-Füzesi

Füze, Roketsan üretimi BORA Silah Sistemi’ne ait 8×8 Taktik Tekerlekli Araç ve Roketsan Çok Namlulu Roket Atar Silah Sistemi üzerinden atılmaktadır. Kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda entegrasyon için uygun arayüze sahip diğer Taktik Tekerlekli Araç platformlarından da fırlatılabilmektedir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu