Modernize edilen ilk F-16 Blok 30 teslim edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından modernize edilen ilk F-16 Blok 30 savaş uçağı, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “F-16 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında ilk F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesi tamamlandı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. TUSAŞ tarafından gerçekleştirilen yapısal iyileştirmeler kapsamında gerekli görülen yerlerde tamir ve değişim ile gövde üzerinde güçlendirme uygulaması yapıldı. Hava Kuvvetlerimizin ana vurucu unsuru olan F-16 uçaklarımızın yapısal ömrünü 8000 saatten 12000 saate çıkarmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında 35 adet F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesini planlanıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde, halihazırda 36 adet Blok 30, 102 adet Blok 40, 71 adet Blok 50 ve 29 adet Blok 50+ olmak üzere 238 adet F-16 savaş uçağı bulunduğu bilinmektedir. Teknolojik açıdan en alt seviyedeki F-16 uçakları olan Blok 30’lar, TUSAŞ tarafından yürütülen bazı projeler sayesinde çok yüksek oranda kabiliyet artırımına sahip olacaklardır.

Yapısal iyileştirmeye uğrayan ilk F-16 Blok 30 savaş uçağı, 132’nci Silah ve Taktikler Filo Komutanlığı’na teslim edildi.

Önerilen İçerik:

Türk Hava Kuvvetleri’nin muharip uçak envanteri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

 1. Blok 30’lar çoğu ülkede envanterden çıkarılıyor, veya mali imkan ve tehdit senaryosu düşük ülkelere satılıyor. Biz zengin bir ülke değiliz, paramız kıttan da kıt. F-16 montaj da olsa epey tecrübe sahibi
  olduk. Eskiden bu da yoktu ya. Çok istesem de MMU’nun başta motor olmak üzere hiç te kolay olmayacağını da biliyorum. Ne yapalım ? Gayret edeceğiz. Eğitim ve acil ihtiyaç dışında bu uçakları mesela teröristler için kaldırmayacağız. Pire için , hamam böceği için balyoz kullanmayacağız.
  Hürkuş C ideal bir COIN uçağı olacak. Ataklar var, SIHA’lar var. Bunların gövde ömrünü uzatmaya çalışıp bu arada MMU’yu yapacağız. F-35 olayına gelince verseler bile alınmamalı.

 2. Merhaba Mustafa bey,
  Yorumlarınızı ilgi ile okuyorum. Teşekküe ederim. F-35 verilse de alınmamalı konusunu açıklayabilirseniz sevinirim.
  Selam ve sağlık dileklerimle

  Selim Var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu