Ukrayna’dan 136 milyon avroluk devriye botu siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, Fransa ile yaptığı anlaşma kapsamında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için Ocea Tersanesi’nden 136 milyon Avro bedel ile 20 adet devriye botu tedarik edecek.

Edinilen bilgiye göre Ukrayna, Fransa merkezli Ocea Tersanesi ile 20 adet Devriye Botu tedarikini kapsayan 136 milyon avroluk bir tedarik anlaşması imzaladı. Söz konusu anlaşma kapsamında; Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için tedarik edilecek botların 15 adedi Fransa’nın Vendée bölgesinde, 5 adedi ise Ukrayna’nın Mykolayiv limanında inşa edilecek.

STM Banner

Ayrıca bu satın alım için Fransız yatırım bankası Bpifrance, Ukrayna’ya 76 milyon Avro kredi verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da geçtiğimiz ay Ukrayna Hükümetine 16 adet Mark VI Devriye Botu ve ilgili ekipmanların satışını içeren olası bir yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı almıştı. Söz konusu satış; 16 adet Mark VI Devriye Botunu, 32 adet MSI Seahawk A2 Silah Sistemini, 20 adet Elektro-Optik Kızılötesi Radar (FLIR) sistemini, 16 adet dost-düşman tanımlama sistemini (IFF), 40 adet MK44 topunu ve ilgili birtakım ekipmanlar ile teknik hizmetleri içeriyordu. Ana yüklenicinin SAFE Boats International olacağı söz konusu satışın tahmini toplam maliyetinin 600 milyon ABD Doları olması bekleniyordu. Ukrayna ile Fransa arasında yapılan 136 milyon Avroluk anlaşmanın ardından, ABD tarafından öne sürülen teklifin akıbetinin ne olduğu şu an için bilinmiyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Devriye botu diğer platformlara göre kolay olmalı. Bizden Yonca Onuk ve Ares aklıma ilk gelenlerden.
    Sayılamayacak kadar çok ülke de benzerlerini yapıyor. Karşı komşun dururken, delegasyonların gelip
    işbirliğini artırmaya çalışırken hem perhiz hem lahana turşusu. Neden bizden değil ? Abuk bir soru elbet.
    Kimbilir ne çıkarlar söz konusu. İsteseler elbet kendileri de yapabilirlerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu