Modernize Edilen Rus AWACS Teslimatları Devam Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Rostec firması daha uzun menzilli radarlara sahip modernize edilmiş Beriev A-50U uçaklarından birini daha Rus Hava Kuvvetlerine teslim etti.

Yeni A-50U Rus AWACSları eski nesil A-50lere göre daha fazla sayıda hedefi eşzamanlı olarak takip edebilme yeteneğine sahip.

STM Banner

Uçak, devlet savunma düzeni tarafından sağlanan AWACS uçak filosunun yenilenmesi için geniş ölçekli bir programın uygulanmasının bir parçası olarak modernize edildi. Modernize edilmiş A-50U, daha yüksek performans ve hıza sahip yeni elektronik ekipmanlara ve radarlara sahip.

Modernizasyon Süreci

Operatörler için de iyileştirilme yapıldı. Operatörler için büyük boyutlu ve yüksek çözünürlüklü yeni LCD monitörler kuruldu. Uçağın geliştirilmiş ergonomisi, taktik ekibin verimliliğini artırmak için tasarlanmıştır.

Uçakta ayrıca yeni bir uçuş ve navigasyon sistemi bulunuyor. Daha düşük ağırlığa sahip modern ekipmanın kullanılması nedeniyle, A-50U uçaklarının uçuş menzili uçuş süreleri arttı.

Vega Şirketi Genel Müdürü Vyacheslav Mikheev yaptığı açıklamada, AWACS uçaklarının savaş harekâtına ciddi şekilde etkilerinin olduğunu ve Rus Hava Kuvvetlerini en modern AWASClarla donatmaya çalıştıklarını belirtti.

Beriev A-50 AWACS
Beriev A-50 AWACS

Modernize edilen uçakların Rus Hava Kuvvetleri tarafından beğenildiğini, eldeki A-50 filosunun da hızlıca A-50U seviyesine çıkarılması için çalıştıklarını belirtti.

Beriev A-50 Shmel (NATO raporlama adı: ‘Mainstay’) Ilyushin Il-76 hava platformu tabanlı bir Rus AWACS uçağıdır. Tupolev Tu-126 ‘Moss’ un yerini almak üzere geliştirilen A-50 ilk uçuşunu 1978 yılında gerçekleştirdi. 1984 yılında Rusya Hava Kuvvetlerinde hizmete girdi.

1992 itibarıyla yaklaşık 40 adet üretilmiştir. Güncel olarak A-50U seviyesine modernize edilmektedirler.

ÖNERİLEN İÇERİK: Endonezya, Rusya’dan Savaş Uçağı Almaktan Vazgeçti


KAYNAK:. SavunmaSanayiST.com, Rostec

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu