An-178-100R Kargo Uçağı Hangardan Çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukraynalı Antonov firması tarafından geliştirilen An-178-100R kargo uçağının hangardan çıkış (roll-out) töreni, 28 Aralık 2021 tarihinde icra edildi.

Geçtiğimiz yılın sonunda 3 adet An-178-100R kargo uçağı için Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından Antonov’a sipariş geçilmişti. İmzaların atılmasından tam 1 yıl sonra, uçağın hangardan çıkış töreni yapıldı. Hangardan çıkışı yapılan ilk uçak, kalifikasyon testlerinde kullanılacak.

STM Banner

Kalifikasyon testlerinin ardından Ukrayna Savunma Bakanlığı’na 3 adet uçağın teslimi hedefleniyor. İkinci uçağın üretim faaliyetleri ise takviminin ötesinde devam etmekte.

An-178 Kargo Uçağı

An-178 kargo uçağı platformu, kısa menzilli ve düşük kapasite bir askeri kargo uçağıdır. 51 ton maksimum kalkış ağırlığına sahip uçak, Ukraynalı Ivchenko-Progress tarafından geliştirilen 2 adet D-436 turbofan motorunu kullanıyor.

Uçakta, ABD’li ve Kanadalı şirketlerinde ekipmanları bulunuyor. An-178; personel nakliyesi, silah ve hafif askeri teçhizatın iniş ve paraşüt yöntemleriyle teslimi ve ayrıca mal nakliyesi için kullanılabiliyor. Uçağın hizmete girmesiyle beraber Ukrayna’nın 30 yıllık modern kargo uçağı ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

An-178-100R Kargo Uçağı
An-178-100R Kargo Uçağı

An-178-100R projesinde, 30’dan fazla Ukraynalı firma görev alıyor. Elektronik sistemleri, kontrol tahrik sistemleri ve motor dahil olmak üzere birçok önemli parça Ukrayna içerisinde üretilmekte. 2021 yılı içerisinde Ukroboronprom’un üretiminin %20 kadar arttırdığının ve bunun büyük çoğunluğunun uçak üretimleri ile gerçekleştiği belirtildi.

Ukrayna tarafından An-178 kargo uçağı için daha öncesinde Türkiye’ye ortaklık teklifi yapılmış hatta Teknofest 2019 kapsamına bir adet An-178 kargo uçağı, İstanbul’a gelmişti. Fakat herhangi bir ortaklık olmayacağı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından birçok kez vurgulanmıştı.

An-178’in, Peru ve birkaç havayoluna satışı gerçekleşmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna ile ortak An-178 üretimi tekrardan gündemde


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Ukroboronprom

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu