Erdoğan: “SAMP/T Konusunda Olumlu Adımlar Atacağız”

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Türkiye, Fransa ve İtalya’nın SAMP/T Hava Savunma Füze Sistemi konusunda olumlu adımlar atacağını açıkladı.

G20 Zirvesi için İtalya’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, SAMP/T Hava Savunma Füze Sistemi önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye, Fransa, İtalya üçlüsü olarak SAMP-T konusunda olumlu adımlar atacağız.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Türkiye’nin EUROSAM SAMP/T Programı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN, EUROSAM ve Roketsan arasında 5 Ocak 2018 tarihinde, “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi (LORAMIDS) Tanımlama Çalışması” sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşme ile Türkiye, Fransa ve İtalya’nın ihtiyaçlarını karşılayan bir Hava Savunma Füze Sistemi’nin, ortaklaşa geliştirilmesi hedeflendi.

Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanı DEMİR tarafından 2020 yılı içerisinde yapılan açıklamada, “EUROSAM ile malumunuz “definition study” dediğimiz tanımlama çalışması için imzalar atılmıştı. Bu tanımlama çalışması, EUROSAM’ın ürettiği ürün SAMP/T tabanlı ama SAMP/T’den daha kapsamlı bizim ihtiyaçlarımıza yönelik bir tanımlama yapmayı içeriyordu. Bu tanımlama çalışması nihayetlendi. Bu tanımlama çalışmasının sonrasındaki aşamada üç ülkenin (Türkiye, İtalya ve Fransa) bir proje tanımlayıp, onun üzerinde yürümesi gerçekleşecekti.

Bu aşamada yine bu sürecin (COVID-19) getirdiği bazı aksamalar oldu. Tabi bir iş birliğine girdiğin süreçte, artık bilgi paylaşımının da açılması gerekiyor. Bilgi paylaşımıyla ilgili ülkeler bir non-disclosure (NDA) – Türkçeye “Gizlilik Anlaşması” olarak çevirebiliriz – ve bir clearance süreci yaşadılar. Bununla ilgili dört dilde tercümeler Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Türkçe yapılıyor. Böyle bir süreç de bir taraftan yürüyor.

Şu anda tanımlama çalışması pratik olarak sonuçlandı ve imza atılması gerekiyor. Üç ülkenin de ihtiyaçlarını karşılayacak bir sistem geliştirmek için proje tanımlama faaliyetlerinin başlatılması aşamasındayız.” ifadelerine yer verilmişti.

Türkiye’nin SAMP/T Programı, bir süredir Fransa sebebiyle donuk durumda.

ÖNERİLEN İÇERİK: SAMP/T nedir?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel haberidir. Kaynak belirtilerek kullanılabilir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu