Murat İKİNCİ’den kritik ATMACA açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, Roketsan ana yükleniciliğinde milli ve azami oranda yerli imkanlarla geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, ATMACA Gemisavar Füzesi ile ilgili soruyu şu şekilde yanıtladı: “ATMACA Gemisavar Füzemizin seri üretim faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyoruz. Planladığımız takvime göre, 2021 yılının ikinci çeyreğinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki gemilerimize teslimatları gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Füzemizin kıyı savunma ve karadan karaya olan versiyonları için de çalışmalarımızı başlattık. Ülkemizin savunma sanayi alanındaki gücüne ve birikimine çok ciddi katkı sağlayacağını değerlendirdiğimiz bu versiyonları da çok yakında görev alanlarında göreceksiniz.”

STM Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına istinaden Roketsan tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk yerli gemisavar füzesi olan ATMACA, geçtiğimiz günlerde icra edilen test atışı esnasında; TCG KINALIADA (F-514) Korveti’nden ilk kez harp başlıklı olarak ateşlenmiş, deniz yüzeyinde bulunan hedefi tam isabetle vurmuştu. Bu test esnasında ‘rota bacağı ekleme’ gibi özelliklerini de bir kez daha kanıtlayan ATMACA’nun kalifikasyonu, başarıyla tamamlanmış oldu.

ÖNERİLEN İÇERİK: Harp başlıklı ATMACA tam isabetle vurdu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel haberidir.

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Güzel gelisme ama. bize uydu vurma ve uydu firlatma kabiliyeti lazim. tabiiki bir de hypersonic füze teknolojisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu