Harp başlıklı ATMACA tam isabetle vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk deniz füzesi olan ATMACA Gemisavar Füzesi, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ilk harp başlıklı test atışını başarıyla tamamladı.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına istinaden Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, ilk harp başlıklı atış testini başarıyla tamamladı. MİLGEM Projesi kapsamında milli imkanlarla üretilen ve geçtiğimiz yıl Türk Donanması’nın hizmetine alınan TCG KINALIADA (F-514) Korveti’nden ateşlenen ATMACA Gemisavar Füzesi, su yüzeyinde bulunan hedefi yüksek hassasiyetle imha etti.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İlk milli gemisavar füzemiz ATMACA, milli gemimiz TCG Kınalıada’dan atışında hedefi başarıyla imha etti. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Kahraman ordumuza hayırlı olsun! ” ifadelerine yer verildi.

Hatırlanacağı üzere ATMACA Gemisavar Füzesi, son olarak 2020 yılı içerisinde başarılı bir atış testi icra etmişti. Söz konusu test ile ilgili olarak Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, “Bu test, aslında ATMACA’nın en zorlu koşullarda test edilmesini içeren bir senaryoydu. Tamamen GPS bağımsız, sadece kendi ataletsel navigasyon ünitesi ile hedefi çok ciddi bir mesafeden net olarak burabildi ve vurabildi. Bu, elektronik harbin çok yoğun olduğu ortamlarda da çok kısıtlı bir navigasyon kabiliyetle hedefi net olarak bulduğunun bir göstergesi oldu.” ifadelerinde bulunmuştu.

Bugün açıklanan başarılı test ise ATMACA Projesi için çok önemli bir kazanımı ifade ediyor. Bu test ile birlikte TCG KINALIADA Korveti’nden ilk kez harp başlıklı şekilde ateşlenen ATMACA Gemisavar Füzesi, seri üretime geçiş testini başarıyla gerçekleştirdi. Kalifikasyonu başarıyla tamamlanan ATMACA’nın, bu yıl içerisinde Türk Donanması’nın envanterine alınması planlanıyor.

ATMACA Füzezi Harp Başlıklı Test

ATMACA Gemisavar Füzesi

ATMACA Gemisavar Füzesi ile Türkiye’nin, bu alanda ABD’ye ve Fransa’ya olan bağımlılığı sona erecek. Halihazırda envanterdeki bütün gemisavar füzelerden daha uzun bir menzile sahip olan ATMACA Gemisavar Füzesi, hem suüstü hem de sualtı platformlar tarafından kullanılabilecek.

 

ATMACA Füzesi Teknik Özellikler

Çapı:350mm
Kanat Açıklığı:1.4m
Uzunluğu:4.8m
Ağırlığı:800kg
Harp Başlığı:250kg sınıfı
Harp Başlığı Tipi:Yüksek Patlayıcılı Penetrasyon Etkili
Menzil:220km+
Güdüm Sistemi:ANS + KKS + Barometrik Altimetre + Radar Altimetre
Arayıcı Başlık:Aktif Radar Arayıcı Başlık
Sürat:0.8/0.85 Mach

Önerilen İçerik: ATMACA’nın yerli motorunun testleri tamamlandı!


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu