NATO E-3A HİK Muhtırası Resmi Gazete’de yayınlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye Cumhuriyeti tarafından 1 Ağustos 2019 tarihinde imzalanan NATO E-3A Sentry Havadan İhbar ve Kontrol Uçağı (HİK)’na ilişkin mutabakat muhtırası, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Konuyla ilgili olarak Resmi Gazete’de şu ifadelere yer verildi: “Türkiye Cumhuriyeti adına 1 Ağustos 2019 tarihinde imzalanan ekli “Kuzey Atlantik Anlaşması Teşkilatı Savunma Bakanları Arasında İmzalanan NATO E-3A İş Birliği Programı Çokuluslu Mutabakat Muhtırasının NATO Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sisteminin Modernizasyonuna İlişkin Ekine Dair Altıncı Değişiklik”in onaylanmasına, 244 sayılı Kanunun 5’inci maddesi ile 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2,3 ve 7’inci maddeleri gereğince karar verilmiştir.”

STM Banner

Söz konusu anlaşmayı, Türkiye adına 1 Ağustos 2019 tarihinde Büyükelçi Basat Öztürk imzalamıştı.

Anlaşmaya binaen NATO’ya ait NATO E-3A Sentry HİK uçakları, 2035 yılına kadar kullanılacak şekilde modernize edilecekler. Modernizasyon faaliyetleri; Link-16 Taktik Data Link, BLOS Veri Bağlantısı, Güvenli Muharebe, Sinyal Karıştırma Önleyici İletişim, DMS, Havadan Ağ İletişimi, Görev Sistemi Geliştirme ve Geliştirilmiş Pasif Tespit sistemlerini içeriyor.

RE-3A

Ticari bir uçak olan 707/320’nin gövdesi üzerinden şekillendirilen E-3 Sentry AWACS (Airborne Warning and Control System/ Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi)’ın test ve denemeleri, 1975 yılında başlamış olup, Amerikan Hava Kuvvetlerine ilk uçak Mart 1977’de teslim edilmiştir. Bu tarihten sonra da Sentry hem Birleşik Krallık, Fransa Cumhuriyeti, Suudi Arabistan Krallığı ve Japonya gibi dost ülkeler hem de NATO tarafından tedarik edilmiştir. Halihazırda da kullanılmaya devam eden E-3 Sentry faydalı kullanım ömrünün sonuna yaklaşırken, E-7 Wedgetail, Sentry’nin halefi olma yolunda ilerlemektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu