Türkiye, Ukrayna’nın istihbarat uydusu teknolojisi ile ilgileniyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy ve beraberindeki heyet, bu hafta içerisinde Türkiye’de bir dizi önemli temaslarda bulundu.

Edinilen bilgiye göre Uruskiy başkanlığındaki Ukrayna heyeti; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’na ziyaretlerde bulundu.

STM Banner

Söz konusu ziyaretlerde, Türk ile Ukrayna arasında savunma sanayii ilişkilerine dair görüş alışverişinde bulundu. Hatta, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Ukrayna tarafı arasında, savunma sanayii sektöründeki iş birliğini konu edinen Mutabakat Muhtırası (MoU) da imzalandı.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Ukrayna’nın sahip olduğu istihbarat uydusu teknolojisi, görüşmeler esnasında ele alınan konu başlıklarından birisini oluşturdu. Uruskiy’e göre Türkiye, Ukrayna ile ortak istihbarat uydusu geliştirme yönündeki arzusunu bir kez daha resmen dile getirdi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıllarda, HAVELSAN ile Ukrayna’nın askeri şirketi Ukroboronprom, uydu teknolojisi üretme yolunda güçlerini birleştirmek için mutabakat zaptı (MoU) imzalamıştı.

İki ülke arasında konu edinen istihbarat uydusunun, görüntü istihbaratı (IMINT) faydalı yükleri ile mi yoksa farklı faydalı yükler ile mi donatılan bir uydu olduğu şu an için bilinmiyor.

Önerilen İçerik:

AKINCI’ya yerli motor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu