NATO’dan FNSS SAMUR paylaşımı

Roketsan-ATMACA-Banner

NATO Müttefik Kara Komutanlığı (LANDCOM), Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan FNSS SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü ile ilgili bir paylaşım yaptı.

NATO Müttefik Kara Komutanlığı tarafından yapılan paylaşımda, “Savaş mühendisleri NATO Kara Kuvvetleri’nin önemli bir parçasıdır ve nehir geçişi, herhangi bir istihkâmcı için temel bir yetenektir. Türk askerleri, NATO’nun Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Gücü için ‘Savaşa Hazırlık Değerlendirmesi’ sırasında nehir geçişi yapıyor.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

NATO LANDCOM tarafından yapılan paylaşımda; Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait FNSS SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü aracılığıyla nehir geçişi icra eden yine aynı kuvvete ait bir taktik tekerlekli zırhlı araç (TTZA) olduğu görüldü.

FNSS SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü

FNSS tarafından Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen geliştirilen SAMUR Seyyar Yüzücüsü Hücum Köprüsü, Türk Kara Savunma Sanayi’nin sözleşmeye bağlanmış ilk özgün tasarım ve geliştirme projesidir. SAMUR Sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taktik harekat ihtiyaçlarına uygun olarak, muharebe sahasında sulu açıklıklardan süratle ve emniyetle geçişini sağlayacak bir nakliye takımı ve köprü sistemidir.

FNSS SAMUR, FNSS SAMUR ALTAY'ı sırtladı

Dizel motor, otomatik şanzıman, pnömatik süspansiyon sistemi ve hidrolik fren sistemi ile SAMUR Sistemi, ileri ve geri yönlerde %60 eğimde ve %30 yanal eğimde karada sürüş kabiliyetine sahiptir. 2 adet pompa jetinin sağladığı suda sürüş ve 360° manevra kabiliyetine sahiptir.

Benzer amaçlar için tasarlanan dünya çapındaki diğer tüm sistemlerden daha üstün özelliklere sahip olan SAMUR, FNSS mühendisleri tarafından milli imkanlarla tasarlanmıştır. SAMUR Sistemi, 8X8 sürüş yapısı, bir sistemde 4 adet rampa taşıması, standart olarak sunulan acil ve kıyı demirleme sistemi, balistik koruması, arıza tespit kolaylığı sağlayan elektronik veri iletişim altyapısı ile benzer sistemlerden ayrılmaktadır.

Önerilen İçerik: FNSS SAMUR ALTAY’ı sırtladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu