NAZAR Lazer Elektronik Taarruz Sistemi (LETS)

Roketsan-ATMACA-Banner

Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçları kapsamında Meteksan Savunma tarafından 2016 yılında başlatılan ve resmi olarak ilk defa Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından paylaşılan bir videoda ismi geçen NAZAR TM Doped Fiber Lazer Geliştirilmesi Projesi; tehditlere karşı elektronik taarruz (EH) amacıyla kullanılabilecek bir lazer kaynağıyla, bu lazer kaynağının temel teknolojisinin tasarlanıp geliştirilmesini kapsamaktadır. Projenin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları kapsamında geliştirildiği göz önüne alındığında NAZAR Sisteminin, gemi konuşlu olacağı tahmin edilmektedir.

STM Banner

NAZAR Projesi kapsamında üretilecek olan kompleks sistemin, uluslararası literatürde “Directional Infrared Countermeasures (DIRCM)” yani “Yönlendirilmiş Kızılötesi Önlemler” olarak adlandırılan sistemler ile benzer olacağı düşünülmektedir. DIRCM Sistemleri; bağlı bulundukları platformları; Elektro Optik (EO), Kızılötesi (IR) ve Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa sahip füze tehditlerine karşı korumaktadırlar. Bu tehditler; bir hava platformu için “Hava Savunma Füzesi” olurken, kara ve deniz platformları için ise “Seyir Füzesi” veyahut “Gemisavar Güdümlü Füze” olabilmektedir.

DIRCM’in bağlı bulunduğu platformu tehdit eden EO/IR/IIR güdüme sahip hedef füze, ikaz alıcı sistem tarafından tespit edilmekte ve lazer kaynağı, hedefe yönelmektedir. Lazer sisteminin, hedefin IR/IIR başlığını köreltmesi sonucunda füze, güdüm sistemini kaybetmekte ve dolayısıyla kontrolsüz hale gelmektedir.

Dünya genelinde; Northrop Grumman (AN / AAQ-24 (V)), Leonardo (Miysis) ve Elbit Systems (MUSIC) gibi firmalar tarafından üretilen DIRCM sistemleri, birçok hava platformunu halihazırda korumaktadır ancak deniz platformları için benzer sistemler literatürde çok bulunmamaktadır. Bu tip ileri teknoloji bir sistemin, Türkiye tarafından geliştirildiği daha önce hiç açıklanmamıştı, ilk defa Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından hazırlanan video ile NAZAR projesi hakkında bilgi verilmiş oldu. NAZAR projesiyle birlikte ülkemiz, DIRICM alanında bir ilki gerçekleştirmiş olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. İyi de bizim hava platformlarımızda yok öncelik onlarda olmalı. Uçaklara yaparsan bi büyüğü gemiye yarar zaten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu