NAZAR projesinde önemli bir aşama başarıyla tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Meteksan Savunma ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında 2016 yılında imzalanan NAZER TM DOPED Fiber Lazer Geliştirilmesi Projesi kapsamında; Faz-1 kritik tasarım aşaması, Temmuz 2019’da başarıyla tamamlandı.

 

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Meteksan Savunma tarafından yapılan açıklamada, “Bu vesile ile projenin kritik tasarım faaliyetlerinin başarıyla gerçekleşmesinde her türlü desteği sağlayan Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı başta olmak üzere tüm paydaşlara teşekkür ederiz” ifadelerine yer verildi.

NAZAR Projesi

Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçları kapsamında Meteksan Savunma tarafından 2016 yılında başlatılan ve resmi olarak ilk defa Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından paylaşılan bir videoda ismi geçen NAZAR TM Doped Fiber Lazer Geliştirilmesi Projesi; tehditlere karşı elektronik taarruz (EH) amacıyla kullanılabilecek bir lazer kaynağıyla, bu lazer kaynağının temel teknolojisinin tasarlanıp geliştirilmesini kapsamaktadır. Projenin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları kapsamında geliştirildiği göz önüne alındığında NAZAR Sisteminin, gemi konuşlu olacağı tahmin edilmektedir.

NAZAR Projesi kapsamında üretilecek olan kompleks sistemin, uluslararası literatürde “Directional Infrared Countermeasures (DIRCM)” yani “Yönlendirilmiş Kızılötesi Önlemler” olarak adlandırılan sistemler ile benzer olacağı düşünülmektedir. DIRCM Sistemleri; bağlı bulundukları platformları, Kızılötesi (IR) ve Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa sahip füze tehditlerine karşı korumaktadırlar. Bu tehditler; bir hava platformu için “Hava Savunma Füzesi” olurken, kara ve deniz platformları için ise “Seyir Füzesi” veyahut “Gemisavar Güdümlü Füze” olabilmektedir.

Projeyle ilgili olarak ayrıntılı bilgi için lütfen buraya
 tıklayınız.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu