“Nijerya’ya ATAK ve Bayraktar TB2 Teslimatı Başlıyor”

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin Nijerya Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, TUSAŞ üretimi T129 ATAK Taarruz Helikopteri ve BAYKAR üretimi Bayraktar TB2 SİHA teslimatlarının yakında başlayacağını açıkladı.

Nijerya ile Türkiye arasında, 2021 yılı içerisinde ‘Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması’ imzalanmıştı. Bu kapsamda Nijerya, Türkiye’ye T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA )sipariş etti.

STM Banner

Nijerya Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, ülkenin güvenlik mimarisini güçlendirme çalışmaları kapsamında Türkiye’den SİHA ve helikopterlerin yakında Nijerya’ya ulaşacağını söyledi. Bayraktar, Türkiye’den Nijerya’ya güvenlik desteğini, iki ülke arasında 2021’de imzalanan savunma iş birliği anlaşmasının bir kazanımı olarak nitelendirdi. Türkiye’nin tecrübe, teknik uzmanlık ve teknolojisini paylaşarak güvenlik tehditlerine karşı koyma çabalarında Nijerya’ya her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Bayraktar, “Bu vesileyle, amiral gemisi savunma sanayi platformlarımızdan ikisinin, Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının ve T129 ATAK helikopterlerinin Nijerya’ya varacağını duyurmaktan gurur duyuyorum.” açıklamasında bulundu.

Filipinler-ATAK
Filipinler-ATAK

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri sipariş eden üçüncü yabancı ülke olan Nijerya, Filipinler’in ardından ATAK’ın ikinci yurt dışı kullanıcısı olacak. Yüksek irtifa ve sıcaklık testlerinde rekor kıran ATAK helikopteri, bu anlamda Afrika kıtası için de oldukça uygun bir platform olarak nitelendiriliyor.

Öte yandan şu ana kadar yaklaşık 30 ülkeye ihracatı gerçekleştirilen Bayraktar TB2 SİHA da Afrika kıtasındaki farklı güvenlik birimleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bayraktar TB2 SİHA, halihazırda Roketsan üretimi MAM-L ve MAM-C mühimmatlarını kullanılıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Nijerya’nın 76m Açık Deniz Karakol Gemileri Kızağa Konuldu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Guardian

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu