Northrop Grumman’a GQM-163A Coyote Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li Northrop Grumman şirketi, 18 adet GQM-163A Coyote (Supersonic Sea Skimming Target) hedef sistemi için ABD Donanması ile bir sözleşme imzaladı.

Söz konusu sözleşeme, geçen yıl verilen tam oranlı üretim sözleşmesine karşı uygulanabilecek üç seçenekten ilkini temsil etmektedir. Toplam değeri 55.4 milyon ABD Doları olan sözleşme ile, bugüne kadar sipariş edilen GQM-163A hedef füze sayısı 218’e yükselmiş olacak..

STM Banner

Gelen tehditlere karşı gemi savunmasını test etmeye yardımcı olan Coyote hedefleri, Northrop Grumman tarafından 2000’li yılların başında tasarlandı ve geliştirildi. Coyote hedeflerinin ilk uçuşu ise 2003 yılında gerçekleştirildi. Şirket o zamandan beri ABD Donanması’na 124 füze teslim etti ve bunları 81 kez başarıyla kullanıldı. Coyote hedefleri, sea-skimming uçuş gerçekleştirerek gemisavar füzeleri simüle edebiliyor.

Verimlilik sağlamak ve bu hedef sistemin üretiminde zamandan tasarruf etmek için şirket, 3D baskı teknolojisini kullanmaktadır.

Coyote programı, Maryland’deki Patuxent River Donanma Hava İstasyonu’ndaki Donanma Hava Sistemleri Komutanlığı (NAVAIR) tarafından yönetilmektedir. Coyote; donanmalara gelişmiş süpersonik gemisavar füze tehditlerini simüle etmek için uygun maliyetli bir hedef sağlamaktadır. Sistem ayrıca, 2.5+ Mach hızla sea skimming hedefi olarak veya 52.000 ft irtifadan 3.5+ Mach hızla dalış hedefi olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca hedef, yüksek G değerine sahip dönüşler de gerçekleştirebilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: ABD’den Filipinler’e T129 ATAK ihracatına onay


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu