Rheinmetall’e 4 milyar avroluk rekor mühimmat siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Almanya’nın en büyük savunma şirketi Rheinmetall, 120mm tank mühimmatı tedariki için 4 milyar Avro tutarında rekor bir sipariş aldı.

Berlin yönetimi, Rusya-Ukrayna Savaşı sonrasında Alman Ordusu’nun modernizasyonu için oluşturulan 100 milyar Avro tutarındaki fonu kullanmaya devam ediyor. Bu doğrultuda; Rheinmetall, Ukrayna’ya askeri teçhizat tedarik etmek için azalan stokları takviye etmeye çalışan Alman hükümetinden 4 milyar Avro değerinde bir mühimmat siparişi aldı.

STM Banner

Almanya’nın en büyük savunma yüklenicisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Leopard 2 tankının ana silahı tarafından ateşlenen tip de dahil olmak üzere 120mm’lik tank mühimmatı için 550 milyon Avro’yu aşan mevcut bir anlaşmanın “[Alman ordusunun] stoklarında ortaya çıkan boşlukları kapatmak için” genişletildiğini söyledi.

“Çerçeve sözleşme aynı zamanda Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için de önemli miktarda tank mühimmatı tedarik edilmesini öngörüyor” diyen şirket, Bundeswehr’in (Alman federal ordusu) “sözleşme imzalanır imzalanmaz” 309 milyon Avro değerindeki ilk mühimmat turunu teslim aldığını sözlerine ekledi. Anlaşmanın genişletilmesiyle birlikte toplam tutarı, yaklaşık 4 milyar Avro’ya ulaştı.

120mm-Abrams-Mühimmatları

Rheinmetall, siparişin sadece Alman Ordusu için değil, aynı zamanda “üretim süreçleri daha iyi planlanabileceği ve mevcut kapasitelerden en iyi şekilde yararlanılabileceği için ortak ülkeler” için de “uzun vadede mühimmat tedarikini güvence altına alacağını” söyledi.

İki hafta içerisinde 6.1 milyar Avroluk sipariş

Anlaşma, şirketin son dönemde açıkladığı bir dizi siparişin sonuncusu. Bu hafta başında şirket, Almanya ve Hollanda’dan 1.9 milyar Avro değerinde Caracal Havadan Taşınabilir Hücum Aracı siparişi aldığını duyurdu. Bunu, iki hafta önce 285 milyon Avro değerinde askeri kamyon anlaşması izledi.

Şirket, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından savunma kabiliyetlerini arttırmak ve modernize etmek için acele eden Alman ve müttefik hükümetlerin savunma harcamalarındaki artıştan önde gelen faydalanıcılardan biri oldu.

Düsseldorf merkezli şirket geçtiğimiz yıl bazı projelerini finanse etmekte zorlanıyordu. Ancak hükümetlerin savunma harcamalarını arttıracağı beklentisi ve yeni siparişler, Rheinmetall’in hisse fiyatını arttırdı ve son 18 ayda yüzde 150’den fazla yükseldi.

Rheinmetall Caracal
Caracal

Almanya geçen yıl, Şansölye Olaf Scholz’un ülkenin Avrupa’nın savunma stratejisinde daha aktif bir rol oynaması için tarihi bir değişiklik yaptığını açıkladığında, yeni bir özel askeri fona 100 milyar Euro tahsis etti.

Rheinmetall, son anlaşmanın topçuların etkinliğini arttıran çok amaçlı programlanabilir mühimmat içerdiğini söyledi. Şirket, siparişin ayrıca menzili azaltılmış ve fiyat avantajı sunan, ancak bunun dışında benzer balistik özelliklere sahip çeşitli eğitim mühimmatlarını da içerdiğini söyledi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Financial Times

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu