NSPA 500 adet M113’ü imhaya gönderdi

Roketsan-ATMACA-Banner

NATO Destek ve Tedarik Ajansı, İtalyan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan 500 M113 Zırhlı Personel Taşıyıcı’nın imha edilmesi için bir sözleşme imzaladı.

Edinilen bilgiye göre NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA), İtalyan Silahlı Kuvvetleri tarafından aşamalı olarak hizmet dışına çıkartılan 500 adet M113 tipi Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT)’nin gayri askeri hale getirilmesi, sökülmesi ve imha edilmesi (D3) faaliyetleri için Montalbetti S.p.A. şirketiyle bir sözleşme imzaladı. Söz konusu sözleşme kapsamında M113 araçlarının imha faaliyetleri, Mart 2021’e kadar tamamlanacak.

STM Banner

Süreç, Avrupa’daki Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler (CFE) anlaşmasına uygun olarak işleyecek. CFE anlaşması, askeri ürünlerin tekrar kullanılmasını önlemek için kritik bileşenlerin geri döndürülemez deformasyonunu veya imhasını gerektirir. Ayrıca tüm faaliyetler, çalışanların ve çevrenin korunmasını sağlamak için geçerli kural ve düzenlemelere uymak zorundadır.

NSPA’e göre M113 D3 projesi, İtalya için kar sağlayacak. Küresel hurda metal piyasasında geri kazanılmış alüminyum, çelik ve diğer metallerin satışının araç başına 4000 Avro net gelir elde ettiği tahmin ediliyor. Konuyla ilgili NSPA tarafından yapılan açıklamada, “NSPA’de çok deneyimli ve son derece profesyonel bir ekip tarafından yürütülen proje, bu nedenle bir sistemin ömrünün hem çevresel hem de ekonomik açıdan nasıl olumlu sonuçlara sahip olabileceğinin harika bir örneğidir.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu