The Sun: Nükleer Denizaltı Alev Aldı Gizli Görev İptal Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Donanması’na ait HMS Victorious adlı nükleer denizaltı, sualtında seyir halindeyken çıkan bir yangın sebebi ile çok gizli görevini iptal etmek zorunda kaldı. İddiayı, İngiliz The Sun gazetesi gündeme taşıdı.

Edinilen bilgiye göre; 3 milyar sterlin değerindeki Vanguard Sınıfı Nükleer Denizaltı HMS Victorious, yangın çıktığı esnada Trident II tipi Denizaltıdan Atılan Balistik Füzeleri (SLBMs)’ni taşıyordu. Denizaltı, yangın sonrasında kaptanın acil durum ilan etmesi sebebiyle yüzeye çıktı.

STM Banner

İstirahat halinde olanlar da dahil olmak üzere 130’dan fazla mürettebatın tamamı harekete geçirildi. The Sun’a konuşan kaynaklar, yangının hemen kontrol altına alındığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Kraliyet Donanması’nın her açık deniz üyesi, nitelikli bir itfaiyecidir. Bu, gemilerimizin ve denizaltılarımızın olaylara hızlı ve verimli bir şekilde yanıt vermesini sağlayarak operasyonel çıktıların etkilenmemesini sağlıyor.”

Büyük bir bakım faaliyeti geciken 30 yaşındaki gemi, zehirli dumanları dışarı atmak için Kuzey Atlantik’te yüzeye çıktı. Hasarı değerlendirdikten sonra kaptan, Faslane’deki HMNB Clyde’deki üsse geri dönme emri verdi. 16.000 tonluk denizaltı, kesintisiz nükleer caydırıcı devriyeler sağlayan dört gemiden biri.

Bir Kraliyet Donanması sözcüsü şunları söyledi: “Denizde sürekli caydırıcılık faaliyeti etkilenmedi, ancak denizaltı operasyonlarının detayları hakkında yorum yapmıyoruz.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunan Denizaltı Filosunda Kan Kaybı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, The Sun

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu