Okhotnik-B ve Su-57’den ortak uçuş

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu merkezli Sukhoi firması tarafından geliştirilen 5’inci nesil savaş uçağı Su-57 ile Okhotnik-B insansız hava aracı, ilk kez ortak uçuş gerçekleştirdi.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; geliştirme faaliyetleri devam eden Sukhoi Okhotnik-B İnsansız Hava Aracı ile Sukhoi Su-57 savaş uçağı, Okhotnik’in testleri kapsamında ilk kez ortak uçuş gerçekleştirdiler. Otomatik modda yapılan uçuş esnasında Okhtonik uçağı; tam otomatik konfigürasyonda Su-57 ile 30 dakikadan fazla uçtu ve savaş uçağının, radar kapsamını genişleterek hava-hava füzelerinin kullanımı amacıyla hedef kazanımı sağladı.

STM Banner

Yaklaşık 20 ton ağırlığındaki Okhotnik-B’nin geliştirilmesine ilişkin sözleşme, 2011 yılında Sukhoi ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı arasında imzalanmıştı. Radarda Düşük Görünürlük (Stealth) teknolojisine uygun olarak geliştirilen Okhotnik-B; Su-57, F-35 ve F-22 gibi stealth jetlerde de bulunan gövde içi silah istasyonlarına sahip. 2019 yılı içerisinde ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştiren Okhotnik-B, Rusya’nın yeni nesil stealth savaş jeti Su-57 ve ABD’nin X-47B İnsansız Savaş Uçağına (UCAV) benzerliğiyle de dikkat çekiyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu