TCG KINALIADA envantere alınıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın muharip gemi ihtiyacının milli imkanlarla karşılanması için başlatılan “Milli Gemi (MİLGEM)” projesinde, bugün önemli bir eşik açıldı.

MİLGEM Projesi kapsamında, Türk Deniz Kuvvetleri için 4 adet ADA Sınıfı Denizaltı Savunma Harbi Korveti, 4 adet İSTİF Sınıfı Fırkateyn ve 7 adet TF-2000 sınıfı Hava Savunma Harbi Muhribi inşa edilmesi planlanıyordu. Bugüne kadar; TCG HEYBELİADA (F-511), TCG BÜYÜKADA (F-512) ve TCG BURGAZADA (F-513) Korvetleri başarıyla envantere alınmış ve Mavi Vatan’da göreve başlamışlardı. Bugün; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katılımıyla İstanbul Tersane Komutanlığı’nda icra edilecek tören ile MİLGEM’in ilk fazını oluşturan ADA Sınıfı Korvet projesinin son gemisi olan TCG KINALIADA (F-514) Korveti, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek ve MİLGEM Projesinin ilk fazı başarıyla tamamlanacak. İnşasında 50’den fazla firmanın yer aldığı TCG KINALIADA Korveti, %70 yerli katkı oranı ile proje kapsamında şu ana kadar üretilen yerlilik oranı en yüksek gemi oldu. Bu kapsamda, HAVELSAN tarafından geliştirilen ADVENT Savaş Yönetim Sistemi ve Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, ilk kez TCG KINALIDA ile birlikte Türk Donanması’nın hizmetine alınıyor.

STM Banner

Öte yandan “TCG KINALIADA’nın Hizmete Giriş Töreni” kapsamında, Türkiye tarafından Pakistan’a ihraç edilen ve geçtiğimiz sene sözleşmesi imzalanan 4 adet MİLGEM Korvetinin ilkinin, “Sac Kesme Töreni” de icra edilecek. Pakistan MİLGEM Korvet Projesi kapsamında Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilecek olan 4 adet ADA Sınıfı Korvetin iki adeti İstanbul Tersane Komutanlığı’nda, iki adeti ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesinde üretilecek. Pakistan Donanması için üretilecek MİLGEM Korvetlerinin tasarımlarında, Pakistan’ın talebi üzerine birtakım değişiklikler yapıldı. Bu kapsamda gemiler, farklı birtakım silah yüklerine ve donanımlara sahip olacaklar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu