Okhotnik İHA havadan havaya füze testlerine hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu’nun Stealth İnsansız Hava Aracı (İHA) Okhotnik, hava hava füzeleri ile teçhiz edilmiş şekilde uçuş testleri icra etmeye hazırlanıyor.

Sputnik’in edindiği bilgilere göre; Rusya Federasyonu’nun Stealth İnsansız Hava Aracı olan Okhotnik, önümüzdeki yıl silahlı uçuş testleri gerçekleştirecek. Okhotnik İHA’dan ilk füze atışının 2021’in ikinci yarısında gerçekleştirilmesi hedeflenirken, atış testleri sırasında havadan havaya füzelerin de kullanılması planlanıyor. Ayrıca, havadan yere atış testlerinin gerçekleştirilmesi de planlamalar arasında bulunuyor.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere Okhotnik İHA, geçtiğimiz haftalarda havadan havaya füzeler ile yer testi icra ederken görüntülenmişti.

Okhotnik-B’nin geliştirilmesine ilişkin sözleşme, 2011 yılında Sukhoi ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı arasında imzalanmıştı. Radarda Düşük Görünürlük (Stealth) teknolojisine uygun olarak geliştirilen Okhotnik-B; Su-57, F-35 ve F-22 gibi stealth jetlerde de bulunan gövde içi silah istasyonlarına sahip. Okhotnik-B, Rusya’nın yeni nesil stealth savaş jeti Su-57 ve ABD’nin X-47B İnsansız Savaş Uçağına (UCAV) benzerliğiyle de dikkat çekiyor. Birleşik Uçak Şirketi (UAC), 2024’te Okhotnik İHA’nın Rus Havacılık Kuvvetleri’ne teslimatının başlayacağını duyurdu.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bakın bu gelecekte çok önemli olacak,yeni yapacağımız ihalara hem hava hava füzesi hemde atmaca Deniz füzesi entegre edilmeli.eğer atmaca ebat olarak büyükse 200 değilde 100 km menzilli biraz küçük versiyonu yapılıp sihalara takılabilir.çok caydırıcı olacaklardır.ket motorlu siha da üretime geçirilmeli.bunların bize savaş uçağı vereceği yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu