Okhotnik ilk uçuşa hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Sukhoi firması tarafından geliştirilen Okhotnik-B ağır sınıf insansız hava aracı, ilk uçuşunu gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Konuyla ilgili olarak TASS’a açıklamalarda bulunan bir kaynak, Okhotnik’in Temmuz-Ağustos arasında Novosibirsk Uçak Fabrikasında ilk uçuşunu gerçekleştireceğini bildirdi. Kaynağa göre fabrika testlerinin bir parçası olarak gerçekleştirilecek uçuş, birkaç dakika sürecek. Okhotnik, uçuş esnasında tam otomatik kalkış gerçekleştirecek.

STM Banner

Yaklaşık 20 ton ağırlığındaki Okhotnik-B’nin geliştirilmesine ilişkin sözleşme, 2011 yılında Sukhoi ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı arasında imzalanmıştı. Radarda Düşük Görünürlük (Stealth) teknolojisine uygun olarak geliştirilen Okhotnik-B; Su-57, F-35 ve F-22 gibi stealth jetlerde de bulunan gövde içi silah istasyonlarına sahip. Uçak, yer testlerinin başarılı olması durumunda, 2019 yılı içerisinde ilk uçuşunu yapacak. Okhotnik-B, Rusya’nın yeni nesil stealth savaş jeti Su-57 ve ABD’nin X-47B İnsansız Savaş Uçağına (UCAV) benzerliğiyle de dikkat çekiyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu