Oramiral Adnan Özbal Ukraynalı Mevkidaşı ile Görüştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Oleksii NEIZHPAPA ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın katılımı ile 3 Mart 2021 tarihinde, Ukrayna ve Türkiye Deniz Kuvvetleri Komutanları toplantısı icra edildi.

Edinilen bilgiye göre; 3 Mart’ta Ankara’da Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Oleksii NEIZHPAPA ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal arasında bir görüşme gerçekleşti. Görüşme, Savunma Bakanlığı ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri heyetinin çalışma ziyareti çerçevesinde gerçekleştirildi. Toplantının ana amacı, Karadeniz bölgesinde güvenliğin sağlanması ve daha fazla işbirliği konusunda diyaloğun sürdürülmesi, çeşitli faaliyet alanlarında askeri iş birliğinin pekişmesi olarak açıklandı.

STM Banner

Açıklamalara ek olarak; Sea Breeze 2021 çok uluslu askeri tatbikatı ve PASSEX tipi eğitim için hazırlıkların, ayrı ayrı ele alındığı belirtildi. Ayrıca ziyaret çerçevesinde; Ukraynalı subayların, denizcilerin ve öğrencilerin eğitimine yardımcı olunması konusunda görüşmeler gerçekleştirildiği öğrenildi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki ilişki gün geçtikçe gelişmekte, derinleşmekte. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin son dönemdeki amaçlarından bir tanesi Doğu bloğu ürünlerinden olabildiğince kurtularak envanterini Ukrayna üretimi silahlar ve batı menşeli modern teçhizatlar ile donatarak NATO’ya entegrasyon sağlamaktır.

Ukrayna Bayraktar TB2

Ukrayna Donanması’na Bayraktar TB2

Bu bağlamda iyi ilişkilere sahip olan Türkiye ve Ukrayna arasında hacmi yüksek savunma sanayi ticaretleri gerçekleşmektedir. Ukrayna’nın yakın dönemde almış olduğu Bayraktar TB-2 S/İHA, MAM-L mühimmatları, ADA sınıfı korvet ve diğer ek ürünler bu ticaretin önemli örneklerindendir. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Tüma. NEIZHPAPA, Baykar Savunma’ya da bir ziyaret düzenleyerek Ukrayna Donanması için üretilen Bayraktar TB2 SİHA’yı inceledi.

Önerilen İçerik: Ukrayna MİLGEM’i hakkında yeni detaylar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu