OTR-21 Toçka ile Suriye’nin kuzeyi vuruldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Geçtiğimiz gün Suriye’nin kuzeyindeki El Bab ve Cerablus şehirlerini hedef alan balistik füzelerin, Rusya Federasyonu üretimi OTR-21 Toçka olduğu öğrenildi.

Türkiye Cumhuriyeti sınırında ve Fırat Kalkanı Harekatı (FKH) bölgesinde bulunan El Bab ve Cerablus şehirleri, geçtiğimiz gün balistik füzelerin hedefi oldu. Balistik füzelerle gerçekleştirilen saldılar esnasında, 3 sivil öldü ve 28 sivil ise yaralandı. Balistik füzelerin, petrol tesislerini hedef aldığı ve balistik füzelerin patlaması sonucu birçok tankerin ise infilak ettiği açıklandı.

STM Banner

Suriye’nin kuzeyini hedef alan balistik füzelerin cinsi ise belirlendi. Edinilen bilgiye göre; söz konusu füzeler, Rusya Federasyonu tarafından üretilen OTR-21 Toçka (NATO Rapor Adı: SS-21 Scarab) Taktik Balistik Füze Sistemi tarafından kullanılan ‘9M79M’ füzeleri. Taktik Balistik Füze (TBM) sınıfında yer alan 9M79M Füzesi, 120 kilometre menzile sahip. 650 milimetre çapındaki füze, 2 hektarlık bir alanda etki gösterebiliyor.

9M79M
Saldırıda kullanılan 9M79M Füzesi

OTR-21 Toçka Balistik Füze Sistemi, Suriye Rejimi Ordusu envanterinde de bulunmakta. Söz konusu füzelerin aynısı, Ermenistan tarafından 2’inci Karabağ Savaşı esnasında Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini vurmak için de kullanılmıştı. Suriye Rejimi, söz konusu füzeleri aktif olarak kullanmakta.

Önerilen İçerik: Roketsan’dan Bangladeş’e KAPLAN Füzesi ihracatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu