Otonom KARGU’lar sürü halinde vuracak

Roketsan-ATMACA-Banner

Geliştirdiği kritik teknolojiler ile savunma sanayiinde öncü bir görev üstlenen STM, otonom sistemler alanındaki yatırımlarına devam ediyor. Kamikaze dron sistemlerini yeni özellikler ekleyerek geliştirmeye devam STM, KARGU grupları ile sürü harekatına hazırlanıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde otonom sistemler alanında etkin projeler üreten STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’nin, yerli ve milli imkânlarla geliştirdiği önemli bir ürün yelpazesi bulunuyor. STM, Türkiye’de bir ilk olan kamikaze dron sistemlerine yeni ve gelişmiş özellikler ilave ederken, bu sistemleri, yine kendisinin geliştirmiş olduğu keşif-gözetleme maksatlı otonom drone sistemleriyle koordineli kullanmak üzere çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

STM Banner

Geliştirilen sistemlerle taktik sahada etkin hava desteği

Savunma sanayiinde fark yaratan ürünler geliştiren STM, sabit kanatlı ilk milli kamikaze   ALPAGU, döner kanatlı kamikaze KARGU ve keşif-gözetleme görevleri için üretilen TOGAN otonom dron sistemlerine yeni özellikler kazandırdı.

Havada kalış süresi uzatılan TOGAN, aynı zamanda görüntü çözünürlük kalitesinin yükseltildiği yeni optik pod sistemi ile öne çıkıyor. Kendi aralarında otomatik görev değişimi yanında kamikaze KARGU’lar ile müşterek harekât icra edebilme özellikleri eklenen TOGAN’lar, terörizmle mücadele ve güvenlik operasyonlarında taktik hava desteği sağlayabilecek STM dron ailesinin önemli bir parçası olmaya devam ediyor.

Hafifletilmiş ALPAGU, mühimmat kapasitesi muhafaza edilerek 3,9 kg’dan 1,9 kg’a indirilen yeni ağırlığı ve dolayısıyla kolay taşınabilirliğiyle dikkat çekiyor. Dron sistemine eklenen yeni özellikler arasında daha gelişmiş görüntü işleme ve hedef tes-pit kabiliyetleri de yer alıyor.

Halihazırda hem TSK’nın, hem de kolluk kuvvetlerinin envanterinde bulunan ve sabit veya hareketli hedeflere karşı etkin vurucu görev üstlenen KARGU da daha uzun havada kalış ve görev süresi yanında yeni tasarımı ve hafifliği ile öne çıkıyor.

Sürü teknolojilerinin ilk uygulaması KARGU grupları

Yapay zekâ destekli sürü teknolojilerini, geliştirdiği platformlara uygulama konusundaki çalışmalarına da hız veren STM, 20’li sayılardaki kamikaze KARGU platformuyla icra edilen çoklu dron harekâtının ilk örneklerini de IDEF’19’da sergiledi.

KARGU’dan sonra TOGAN ve ALPAGU’nun da yakın gelecekte güvenlik güçlerinin envanterine girmesi bekleniyor. Gelişmiş özellikleriyle Türk savunma sanayiinde kısa sürede yer edinen bu ileri teknoloji ürünlerin, uluslararası pazarda gördüğü ciddi ilgiyle, STM’nin küresel oyuncu olma ve ihracatını büyütme hedeflerine çok önemli katkılar yapması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Sürü teknoloji ürünleri dron ve benzeri savunma araçları veya silahları ülke sathina yayılarak şehir, kasaba, köy ve mahallelerde direniş guruplari oluşturmak için topyekûn savunma eğitim ve tatbikat yapılarak, sivil savunma hususunda, üniversite, lise çağındaki gençlerde ve sivil toplum kuruluşları yeni çağın sistemlerine sahip ve ayak uydurmak zorundayız. Cephe artık kalmadı tüm yurt tamamen her alanı ve her köşesi açık bir cephedir. Gunumuz spor olsun, okulda eğitim işyerinde merak eğlence adı altında olsun sürekli bir şeylerin savunma için yapılması gerekli. Ve geç de kalmadan bir an önce tatbiki yapılsın. Bu Suriye sınırında PKK, pyd, diğer terörist ler yapmaktalar. Bunu Jandarma, Emniyet, Özel Güvenlik birimleri dışında sadece sivil toplum eğitiminden bir sistem oluşturmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu