Pakistan MİLGEM Projesinde güçlü iş birliği

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında; ASFAT ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında, önemli bir iş birliği anlaşması imzalandı.

ASFAT Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında imzalanan sözleşmeye binaen Pakistan’a ihracatı gerçekleştirilecek dört MİLGEM Korvetinin Ana Tahrik Sistemleri, STM tarafından tedarik edilecek.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ASFAT tarafından yapılan açıklamada, “ASFAT ile STM arasında 16 Haziran 2020 tarihinde imzalanan sözleşme ile ulusal ve uluslararası alanda önemli bir iş birliğinin temelleri atılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Pakistan MİLGEM

PN MİLGEM Projesi

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında; yerli mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti’nin, 6 Eylül 2018 tarihinde Pakistan ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya müteakiben Pakistan’a ihraç edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu doğrultuda ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet üretilecek; bunların iki adetinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer iki adetinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde gerçekleştirilecekti.

Pakistan Donanması MİLGEM Programı kapsamında “1. Gemi Omurganın Kızağa Konulması Töreni”, geçtiğimiz hafta İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda icra edilmişti. Program kapsamında üretilecek üçüncü geminin “Sac Kesim Töreni” ise 9 Haziran 2020 tarihinde Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde icra edildi.

Program kapsamında ilk gemi 54’nci ayda, ikinci gemi 60’ncı ayda, üçüncü gemi 66’ncı ayda, son gemi ise 72’nci ayda tamamlanacaktır. İlk korvet 2023 yılında Türkiye’de, son korvet ise 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine girecektir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu