Pakistan’ın ilk Type 054 A/P fırkateyni denize indirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa faaliyetlerine başlanılan ilk Type 054 A / P tipi Çok Amaçlı Fırkateyn, geçtiğimiz saatlerde denize indirildi.

Naval News tarafından edinilen bilgiye göre; Çin Halk Cumhuriyeti merkezli Hudong Zhonghua Tersanesi tarafından Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilen ilk Type 054 A/P tipi Çok Amaçlı Fırkateyn, geçtiğimiz saatlerde düzenlenen tören ile denize indirildi.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere Pakistan, 2017 yılında iki adet Type 054 A/P tipi fırkateynin üretimi için Çin firması ile sözleşme imzalamış ve 2018 yılında ise sipariş adedini dörde yükseltmişti. Pakistan’a yönelik Type 054 A/P Fırkateyni teslimatlarının, 2021 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Gemilerin inşa faaliyetleri, eş zamanlı olarak yürütülüyor.

Type 054A Fırkateyn

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından geliştirilen Type 054A, çok amaçlı bir fırkateyn tipi savaş gemisidir ve halihazırda görevde olan 30 gemi ile birlikte Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması (PLAN)’nın omurgası konumundadır. Toplamda 134 metre uzunluğa, 4000 ton deplasmana, 16 metre genişliğe ve 165 kişilik mürettebata sahip olan Type 054A, şu silah sistemleri ile donatılmıştır:

  • PJ26 Baş Topu
  • 8 adet C-803 Gemisavar Füzesi
  • HQ-16 Satıhtan Havaya Füze Sistemleri için 32’li VLS
  • 2 adet Type 730 Yakın Hava Savunma Sistemi (CIWS)
  • 2 adet Üçlü Torpido Kovanı

Pakistan MİLGEM Projesi

Deniz Kuvvetleri’ne yüksek önem veren Pakistan Hükümeti, geçtiğimiz yıllarda da Türkiye’ye dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tipi savaş gemisi siparişi vermişti. Pakistan’a teslim edilecek dört adet korvetin iki adedi Türkiye’de, iki adedi ise Pakistan’da inşa edilecek. İlk geminin, 2023 yılında teslim edilmesi planlanmakta.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu