Gripen-E ile ilk kez bir Brezilyalı pilot uçtu

Roketsan-ATMACA-Banner

Brezilya Hava Kuvvetleri (FAB) mensubu Pilot Binbaşı Cristiano de Oliveira Peres, Brezilya için üretilen Gripen-E (F-39 Gripen) savaş uçağı ile ilk kez uçuş gerçekleştirdi.

Edinilen bilgiye göre söz konusu uçuş, geçtiğimiz gün Gripen uçağının geliştiricisi SAAB’ın bulunduğu İsveç şehrinde gerçekleştirildi. Brezilya için özel olarak üretilen Gripen-E uçağı ile havalanan Binbaşı Cristiano, yaklaşık 50 dakika boyunca Baltık Denizi’nde uçuş icra etti.

STM Banner

Brezilya Hava Kuvvetleri’ne göre pilot, bu uçuş için Ocak ayından beri hazırlanıyordu ve simülatör ile teknik dökümantasyon konusunda saatlerce eğitim aldı.

Binbaşı Cristiano, “Gripen E FAB 4100 hala bir prototip ve bu uçuşa hazırlanmak uzun zaman aldı” dedi.

Brezilya Hava Kuvvetleri (FAB) Gripen Programı

Saab, Brezilya ile 2014 yılında; ilgili sistemler, destek ve ekipman da dahil olmak üzere Brezilya Hava Kuvvetleri için 36 Gripen E / F’nin geliştirilmesi ve üretilmesine ilişkin yaklaşık 4 milyar dolar bedelinde bir anlaşma imzalamıştı. Bu kapsamda da Brezilyalı teknisyen ve mühendislerin de katılımlarıyla üretilen ilk Gripen-E savaş uçağı, 10 Eylül 2019 tarihinde Brezilya Hava Kuvvetlerine teslim edilmişti.

Saab, yeni Gripen E / F avcı uçağı için İsveç dışındaki ilk fabrika olan Saab Aeronáutica Montagens (SAM) / Brezilya’da, Gripen E /  F uçakları için parça üretimine de geçtiğimiz aylarda başladı. Gripen avcı uçağının tek koltuklu versiyonunun kuyruk konisi ve ön gövdesi, SAM’da üretime giren ilk uçak parçaları oldu. Daha sonra, iki kişilik versiyon için aerodinamik frenler, arka gövde, kanat kutusu ve ön gövde de SAM’da üretilecek. 2021’den itibaren 15 uçağın komple montajı, Brezilya’da başlayacak. Gripen F teslimatlarının 2023’te başlaması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Ola ki jeopolitik bilgilerim de diğer öteki bilgilerim gibi kifayetsiz. Peki Brezilya böyle bir uçağa neden
    gereksinim duyabilir dersiniz ? Bunlar acaba itibarda tasarruf olmaz diye mi bu parayı buraya gömüyorlar? Brezilya’nın olası düşmanı acep kim olabilir ve de kime karşı silahlanıyorlar ? Uykusuz geceler geçirdiğimi bilirim, MMU’nun tek motorlu olabileceği tehlikesine karşı. Neyse ki bu tehlike bertaraf oldu. İsveç elbet son derece ileri bir sanayi ülkesi,Draken’leri Gripen’leri filan da gerçekten onların “yerli ve milli” uçakları. Bizim onlarla bu konuda işbirliği yapmamız ise imkansız. Sebepleri bu sayfanın elbet konusu dışına çıkmak olur. Pilot’un milliyeti ise dertlerimin sıralamasında pek öncelik taşımıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu