Pakistan’ın yerli İHA’sı ilk kez görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) Kamra tarafından üretimi gerçekleştirilen Pakistan’ın yerli MALE sınıfı İHA’sı, geçtiğimiz günlerde ilk kez görüntülendi.

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan üst düzey bir heyet, geçtiğimiz günlerde Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) Kamra’ya bir ziyaret düzenledi. Ziyaret esnasında, Pakistan’ın yerli insansız hava aracı olduğu tahmin edilen bir sistem ise son derece dikkat çekti.

STM Banner

Sosyal medyaya yansıyan ve İHA’nın sadece kuyruk bölgesi ile kanat bağlantıların gözüktüğü görüntüler, söz konusu İHA’nın Çin üretimi CH-4B’nin PAC Kamra tarafından üretilen yerli bir konfigürasyonu mu yoksa Pakistan Havacılık Tasarım Enstitüsü (AvDI) tarafından ‘Azm Projesi’ kapsamında tasarlanan milli bir İHA mı olduğu yönünde tartışmalara yol açtı.

AvDI tarafından ‘Azm Projesi’ kapsamında tasarlanan Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İHA’nın 18 ay içerisinde üretime hazır hale geleceği, Aralık 2017’de açıklanmıştı (Quwa). Bu açıklamadan ve birtakım açık kaynak verilerden yola çıkıldığında, söz konusu İHA’nin ‘Azm Projesi’ kapsamında geliştirildiği ihtimali ağır basmakta. Azm Projesi kapsamında, 5’inci nesil bir savaş uçağı ile Stealth yani düşük radar kesit alanına sahip MALE sınıfı bir İHA’nın da geliştirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca Pakistan ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki mevcut savunma ve havacılık sanayii ilişkileri düşünüldüğünde, AvDI tarafından tasarlanan İHA için Çin’den teknoloji transferi gerçekleştirildiği de olasıdır.

Önerilen İçerik:

Pakistan Türkiye’ye Mushak teslimatına hazırlanıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Adamların başı kel mi? Herkes yaparken. Platformu yapıp uçurmak ve indirmek , onu çok ülke beceriyor. Asıl sorun uzun mesafeden görebilmek ve hedef tayini. Bir de elbet komuta kontrola yapılabilecek müdahale’yi minimuma indirebilmek. Quwa.org sayfasını tavsiye ederim. Çok geniş bilgi veriyor ve bizdeki gelişmeleri,ortak yapım projelerinin durumunu da yazıyor. Meraklısına tavsiyemdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu