USS Nimitz Orta Doğu’dan geri çekiliyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakan Vekili Chris Miller’ın talimatıyla USS Nimitz (CVN-68) Uçak Gemisi Görev Gücü’nün Orta Doğu konuşlandırmasının, sona erdiği duyuruldu.

USS Nimitz, yaklaşık 5 bin askerle Orta Doğu’da bulunuyordu. Mayıs ayında Kaliforniya’dan Orta Doğu’da konuşlanmak için ayrılan uçak gemisi, Hindistan Donanması ile tatbikat yapmak için Kasım ayında Orta Doğu’dan ayrılmış ve ABD 5’inci Filosuna geri dönmüştü. İki hafta önce de Afrika Boynuzu’na yeniden konuşlandırma gerçekleşmişti.

STM Banner

Halkla İlişkilerden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Jonathan Rath Hoffman, geri çekilme ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Nimitz ekibi, Afganistan’daki askerlerin geri çekilmesi sırasında sürekli hava desteği sağladı ve ABD Merkez Komutanlığı ile ABD Hint-Pasifik Komutanlığı sorumluluk alanlarındaki kalıcı ortaklıkları ve ittifakları güçlendiren operasyonlar ve tatbikatlar gerçekleştirdi.”

Esasen USS Nimitz’in, yaklaşık 10 ay daha Orta Doğu’da görev süresi bulunuyordu. ABD kaynakları, geri çekilme ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu