Pantsir’e yıldırım çarptı

Roketsan-ATMACA-Banner

Etiyopya Silahlı Kuvvetleri tarafından Nil Nehri çevresindeki baraj inşaatının güvenliği için kullanılan Pantsir hava savunma sistemlerine, yıldırım çarptı.

Etiyopya Silahlı Kuvvetleri tarafından Nil Nehri çevresinde devam eden baraj inşaatının güvenliğinin sağlanması amacıyla Rusya Federasyonu’ndan tedarik edilen iki adet Pantsir Hava Savunma Sistemi, yıldırım çarpması sonucu kullanılamaz hale geldi. Clash Report tarafından aktarılan bilgiye göre; Mart 2019’dan beri bölgede aktif olarak kullanılan iki sistemi, kal edildi.

STM Banner

Sisteme yıldırım çarpmasının bir tasarım hatası olduğu ve Pantsir’lerde yıldırım koruma sisteminin bulunmadığı belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hedefi haline gelen Pantsir hava savunma sisteminden, 2020 yılı içerisinde Suriye ve Libya’da 20 adetten fazla imha edilmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekat alanlarında da büyük bir tehdit olan yıldırım çarpması, geçmişte acı tecrübeler yaşanmasına vesile olmuştu. Halihazırda Türk savunma sanayii şirketleri tarafından geliştirilen radar sistemleri, yıldırım çarpmasına karşı korumalı olarak tasarlanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri de isterleri bu şekilde güncellemiş durumda.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bu işin test sahası elbet cephe. Pantsirin çok etkin bir sistem olduğunu düşünsem de aktüel sebeplerden dolayı fiyakası fena bozuldu. Etiyopya’da pantsir. olduğunu sizden yeni duydum. Ne yapsın
    adamlar ? Su akar deli bakar mı olsun? Ülkenin elektrik enerjisini tam dört kat arttıracak, net satıcı olacaklar. Bizim nasıl GAP projemiz varsa bunlarınki de Rönesans barajı. İstediği kadar vızıldansın Mısır. O baraj dolacak. Hem öyle bir barajın atom bombası ile bile yıkılamayacağına eminim. Pek pek santralı bombalayabilirler. Su topraktan çıkıyormuş, insan haklarıymış. Ya petrol ? Su beleş olsun, petrole dolar bastır. Var mı öyle ? Su tutması bilmemkaç sene sürecekmiş. Ne yapalım, bizim derdimiz bize yetiyor, gerisini de darbeci düşünüversin. Toplasınlar Arap Birliğini, kınama mesajı yayınlasınlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu