Pençe-Kaplan Harekatı’nda AT-4 Spigot ATGM ele geçirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyinde kararlılıkla sürdürülen Pençe-Kaplan Harekatı’nda, AT-4 Spigot tipi Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) ele geçirildi.

Konuyla ilgili olarak T.C. Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlenen ve planlandığı gibi başarıyla devam eden Pençe-Kaplan Operasyonu’nda Kahraman Komandolarımız, terör örgütü PKK’ya ait çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirdi. Son yapılan arama-tarama faaliyetleriyle; 2 adet AT-4 güdümlü tanksavar füzesi, 1 adet Doçka silahı, 1 adet 120 mm havan, 1 adet 82 mm havan, 8 adet 120 mm havan mühimmatı, 36 adet 82 mm havan mühimmatı, 5 adet 60 mm havan mühimmatı, 11 adet RPG-7 anti-tank mühimmatı, 10 adet RPG-7 sevk fişeği, 34 adet el bombası, 2000 adet uçaksavar mühimmatı, 440 adet biksi otomatik tüfek mühimmatı, 240 adet AK-47 P. Tf. Mühimmatı, 1 adet antipersonel mayın, 3 adet 82 mm havan mühimmatı ile tuzaklanmış EYP düzeneği, 40 adet el bombası fünyesi, 5 adet uzaktan kumanda düzeneği, 1 adet akü, 300 m elektrik kablosu ve 3 adet termal şemsiye ele geçirildi.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

9M111 Fagot (NATO Rapor Adı: “AT-4 Spigot”), Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) zamanında geliştirilmiş bir Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) Sistemi’dir. SACLOS (Semi-Automatic Command to Line of Sight) güdüm sistemine sahip olan AT-4 Spigot, ikinci nesil bir ATGM’dir. Birçok ordunun envanterinde bulunan AT-4 Spigot, terör örgütü PKK tarafından da Suriye üzerinden temin edilmiştir. Spigot, yüksek patlayıcılı anti-tank (HEAT) harp başlığına sahiptir ve özellikle M60A3 gibi ana muharebe tankları ile zırhlı personel taşıyıcılar için risklidir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Yangın çıkmazsa itfaiyenin ne kadar etkin olduğu ve de olacağı nasıl bilinecek? Bu teröristler bize sonsuz acılar yaşattılar, yurt kalkınmasında kullanabileceğimiz korkunç kaynakları bize harcattılar. Düzenli savaşa şartlanmış ordumuz düzensiz savaşı da öğrenip artık ustası oldu. Bedeli elbet can ve kan. Bu ne yapmalı ki savaşın bir gerçeği. Karşımıza çıkanlara eskiden acırdım,şimdi akıl fikir diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu