Arjantin’den ABD’ye M1126 Stryker siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Arjantin hükümetine M1126 Stryker Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) ile ilgili olası bir yabancı askeri satışı onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu yabancı askeri satış; 27 adet M1126 Stryker Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı (TTZA), 27 adet M2 Flex 12.7mm’lik Makinalı Tüfeğini, araç içi iletişim sistemlerini, M6 Sis Havanlarını ve lojistik destek faaliyetlerini içeriyor. Toplam tahmini değeri 100 milyon ABD Doları olan satış kapsamında ana yüklenici ise ABD merkezli General Dynamics Land Systems şirketi olacak.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ABD tarafından yapılan açıklamada, “Önerilen bu satış, Güney Amerika’da stratejik bir ortak olan, NATO üyesi olmayan bir müttefikin güvenliğini artırarak ABD’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’de ise Stryker aracının muadili olarak FNSS üretimi PARS 8×8 ve Otokar üretimi ARMA 8×8 araçları öne çıkıyor. Her iki araç da ihracat başarısı göstermiş durumda. Ayrıca FNSS üretimi PARS araçları, Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (ÖMTTZA) Projesi kapsamında yakın gelecekte Türk Silahlı Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı envanterine girecekler.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu