Yerli PMT 7.62 Makinalı Tüfek’in İlk Teslimatı Gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

SARSILMAZ tarafından geliştirilen PMT 7.62 Makinalı Tüfek ile platformlarda kullanılan makinalı tüfeklerde dışa olan bağımlılık sona erdi.

Türk savunma sanayii firmalarından SARSILMAZ, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın öncülüğünde platformlara yönelik 7.62 Makinalı Tüfek geliştirme faaliyetlerini tamamlandı.

STM Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, SARSILMAZ tarafından geliştirilen PMT 7.62 Makinalı Tüfek’in ilk teslimatlarının Jandarma’ya gerçekleştirildiği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre; SARSILMAZ tarafından geliştirilen PMT 7.62 Makinalı Tüfek, kalifikasyon testlerinin tamamlanmasına müteakiben Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hizmetine sunulacak.

SARSILMAZ PMT 7.62 Makinalı Tüfek
SARSILMAZ PMT 7.62 Makinalı Tüfek

SARSILMAZ tarafından geliştirilen PMT 7.62 ile Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığının sonra ermesi hedefleniyor.

Halihazırda birçok yerli zırhlı kara platformunun üretimini gerçekleştiren Türkiye, bu araçlarda bulunan Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS)’nde ise yabancı silah çözümlerini kullanmakta. SARSILMAZ PMT 7.62 ile hem bu alandaki dışa bağımlılığın sona ermesi hem de artık ihracatı gerçekleştirilen zırhlı araçların yanında yabancı silah sistemi yerine yerli silah sistemlerinin ihraç edilmesi beklenmekte.

ÖNERİLEN İÇERİK: PMT 7.62 ile dışa bağımlılık sona eriyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, SARSILMAZ

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu