Polonya’nın Bayraktar TB2 SİHA alımının ayrıntıları

Roketsan-ATMACA-Banner

Polonya Bayraktar TB2 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) alımına karar verdi. Sözleşme kapsamında Polonya Ordusu’na, 24 adet Bayraktar TB2 SİHA teslim edilecek.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak; geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Bayraktar TB2 SİHA maketini paylaşarak şu ifadelerde bulunmuştu: “İyi haberler yakında geliyor… Beklemede kalın.” Böylelikle Polonya’nın Türk SİHA’larına yönelik bir süredir devam eden ilgisi, resmen doğrulanmış oldu.

STM Banner

Polonya’nın Bayraktar TB2 SİHA’larını tedarik etmesi, aslında bir savunma alımından daha fazla şeyi temsil ediyor. Bu alımla birlikte, ilk kez bir NATO ve AB üyesi ülke tarafından Türk SİHA’sı tedarik edilmiş olacak.

Polonya Bayraktar TB2 SİHA Alımı

Polonya Bayraktar TB2 SİHA tedarik programının ayrıntıları ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre; Polonya, 24 adet Bayraktar TB2 SİHA tedarik edecek. Tedarik edilecek SİHA’lar, dört adede kadar Roketsan MAM-L mühimmatı taşıyacak kapasitede olacak. Polonya Savunma Bakanı Blaszczak’a göre ilk teslimatlar, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın Türkiye ziyareti sırasında, Bayraktar TB2 SİHA alımına ilişin anlaşma da imzalanacak. Duda, 23.05.2021 tarihinde Türkiye’ye geldi.

Bayraktar TB2 SİHA tedariki hakkında açıklamalarda bulunan Polonya Savunma Bakanı Błaszczak, Türkiye’den ithal edecekleri sistemlerin kendilerini “Doğu Avrupa ve Orta Doğu’da” kanıtladığını belirtti.

“Polonya ordusu daha önce hiçbir zaman böyle bir ekipmana sahip olmadı. Bu Polonya için gerçek ve caydırıcı bir silah olacak.”

Bayraktar TB2, Polonya Bayraktar TB2

Baykar Bayraktar TB2

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılan Bayraktar TB2 SİHA’nın; Katar, Ukrayna ve Azerbaycan’a da ihracatı gerçekleştirilmiş durumda.

300.000 saatten fazla uçan TB2, 2014’ten bu yana aktif olarak kullanılmaktadır. Şu anda Türkiye ile beraber ihraç edildiği ülkelerde toplam 160 adet Bayraktar S/İHA Platformu görev yapmaktadır. Bayraktar TB2 bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşımaktadır.

Polonya ile birlikte Türk SİHA’larını tedarik etmeye hazırlanan bir diğer ülke ise Macaristan. Macaristan’dan bir heyet, SİHA’ları incelemek için Türkiye’ye intikal edecek. Ayrıntılı bilgiye, şu haberimizden ulaşabilirsiniz: savunmasanayist.com/macaristan-heyeti-turk-sihalari-test/

Bizi Twitter’dan Takip Edebilirsiniz:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu